Dieta paleo zdemaskowana. Starożytni jedli dużo roślin
Powszechne przekonanie, że nasi przodkowie preferowali proste posiłki oparte na mięsie, orzechach, owocach i surowych warzywach, okazuje się błędne. Najnowsze badania sugerują, że hominidy z epoki plejstocenu, zamieszkujące tereny dzisiejszego Izraela, potrafiły przetwarzać bardzo wiele roślin i czerpać z nich znaczną część kalorii.
Międzynarodowy zespół badaczy odkrył na stanowisku Gesher Benot Ya'aqov nad rzeką Jordan setki granulek skrobi i innych resztek roślinnych na narzędziach sprzed około 780 tys. lat. Są to najstarsze znane granulki skrobi znalezione przez archeologów, a analizy wykazały, że pochodzą one z różnych roślin, jak żołędzie dębowe, ziarna pszenicy i jęczmienia, rośliny strączkowe oraz wodne, np. grzybienie żółte i kasztany wodne.
Rośliny kluczowe dla ewolucji człowieka
Narzędzia, na których znaleziono te resztki - młotki i kowadła - wskazują, że rośliny były celowo wybierane i przetwarzane. To dowód na to, że hominidy opracowały złożone metody pozyskiwania składników odżywczych z roślin. Badania te otwierają zatem nowy rozdział w zrozumieniu diety wczesnych ludzi i ich zaawansowanego związku z roślinami.
To odkrycie podkreśla znaczenie roślin w ewolucji naszych przodków. Wiemy teraz, że hominidy zbierały różnorodne rośliny przez cały rok i przetwarzały je za pomocą narzędzi z bazaltu
Ślady roślin sprzed 780 tys. lat. Mit diety paleo
Diety paleo, inspirowane epoką paleolitu (od około 3,3 mln do 11,7 tys. lat temu), promują wysoką podaż białka z mięsa, zakładając, że nasi przodkowie żywili się głównie produktami zwierzęcymi. Nowe odkrycia sugerują jednak ich zaawansowane zdolności poznawcze, w tym umiejętność zbierania roślin z różnych środowisk i ich mechanicznego przetwarzania za pomocą narzędzi.
Co ciekawe, nie jest to pierwsze badanie, które dowodzi znaczenia roślin w diecie naszych przodków. Analiza kości i zębów sprzed 15 tysięcy lat, odkrytych w Maroku, również wskazywała na „znaczący udział roślin” w diecie łowców-zbieraczy. Ze względu na trwałość kości, badacze przez długi czas skupiali się na białkowych składnikach diety pradawnych ludzi, jednak dzięki postępom technologicznym naukowcy coraz częściej badają także roślinne składniki paleolitycznego menu.
Nasze wyniki potwierdzają znaczenie roślin w historii ewolucji człowieka i podkreślają rozwój złożonych zachowań związanych z żywnością
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!