Dlaczego 14 kwietnia trzeba wywiesić flagę Polski? Tę datę zna każdy uczeń
Zastanawiasz się, dlaczego w poniedziałek za oknami wywieszone zostały flagi Polski? Polsce istnieje 15 świąt państwowych, w czasie których istnieje obowiązek wywieszenia flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Które z nich obchodzone jest 14 kwietnia 2025 roku?

Z historii Polski znamy wiele wydarzeń, które były na tyle ważne, że upamiętniane są co roku w mniejszej lub większej skali. Przykładowo 15 lipca upamiętniana jest bitwa pod Grunwaldem z 1410 roku (często organizowane są inscenizacje przez grupy rekonstrukcyjne), a 1 września obchodzimy pamiątkę ataku Niemiec na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej. Takich dat moglibyśmy wymienić co najmniej kilka. Jednak w te dni nie ma obowiązku wywieszania flagi Polski, choć jak przypomina Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego flagę „można również podnosić lub umieszczać w dni rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym”.
Świąt, które wiążą się z obowiązkiem wywieszenia biało-czerwonej flagi jest 15. Najstarsza ustawa wprowadzająca ten obowiązek została uchwalona w 1950 roku, a dotyczyła obchodów dnia 1 maja.
Jakie święto obchodzimy 14 kwietnia?
Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 966 r. jest tradycyjnie uważane za początek chrystianizacji Polski. Ale trzeba pamiętać, że nie było to jedynie wydarzenie religijne.
„Chrzest księcia nie był jedynie wydarzeniem religijnym, włączył bowiem rodzące się państwo polskie w krąg polityczno-kulturowy Europy łacińskiej otwierając przed krajem nieznane wcześniej możliwości - wyjście z kryzysu i przyłączenie się do zupełnie nowej strefy kulturowej i cywilizacyjnej” - przypomina na stronie internetowej Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie.
Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r., dlatego już od kilku lat każdego roku 14 kwietnia za oknami widzimy powiewające na wietrze flagi Rzeczpospolitej.

Chrzest Polski był długotrwałym procesem, który zmienił nasz kraj
Przyjęcie chrztu przez Mieszka I nie oznaczało masowego przyjmowania wiary przez zamieszkującą podległe mu tereny ludność. Wręcz przeciwnie, był władcą tolerującym dawny kult. Sytuacja zaczęła się masowo zmieniać dopiero po przejęciu władzy przez jego syna - Bolesława Chrobrego.