Grecja: Odkryto jedne z najstarszych śladów człowieka w Europie

W Grecji odkryto właśnie zaskakujące stanowisko archeologiczne sprzed 700 tysięcy lat. Skrywające się w nim skarby stanowią rewolucję dla tego bogatego w zabytki kraju.

W Grecji odkryto kolejne pozostałości historii ludzkości
W Grecji odkryto kolejne pozostałości historii ludzkości123RF/PICSEL
W Grecji odkryto kolejne pozostałości historii ludzkości123RF/PICSEL

W ciągu pięciu lat greccy archeolodzy wraz z międzynarodową grupą ekspertów pracowali w pocie czoła, przeszukując podziemia kopalni w mieście Megalopolis na południu Grecji. Ciężka praca opłaciła się, gdyż pozwoliła zidentyfikować pozostałości w aż pięciu różnych stanowiskach archeologicznych. Szczególnie jednak zaskakują rzeczy wykopano na stanowisku Kyparissia 4. Przed pracami znajdowała się aż 70 metrów pod powierzchnią gruntu.

Historia na Grecji starsza niż myśleliśmy

Po odkopaniu znaleziono w niej pozostałości wymarłych zwierząt oraz kamiennych narzędzi z okresu niższego paleolitu. Po wstępnej analizie okazało się, że te narzędzia mają aż 700 tysięcy lat. Archeolodzy podejrzewają, że zostały wytworzone przez dawnego kuzyna współczesnego człowieka, hominida z gatunku Homo antecesor. Tym samym jest to najstarszy dowód na występowanie praprzodka człowiek na terenie Grecji.

[To stanowisko] jest najstarszą obecnie znaną obecnością hominidów w Grecji i cofa znany zapis archeologiczny w kraju nawet o 250 000 lat. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy zgłosić to odkrycie, które pokazuje ogromne znaczenie naszego regionu dla zrozumienia migracji hominidów do Europy i ogólnie dla ewolucji człowieka" - powiedzieli trzej współdyrektorzy.
autorzy projektu, Panagiotis Karkanas z Amerykańskiej Szkoły Studiów Klasycznych w Atenach, Eleni Panagopoulou z greckiego Ministerstwa Kultury i Katerina Harvati, profesor paleoantropologii na Uniwersytecie w Tybindze w Niemczech, w wypowiedzi dla Associated Press
Homo antecessor uważany jest za ostatniego wspólnyego przodka współczesnych ludzi i neandertalczykówEmőke DénesWikipedia

Odkrycie wskazuje na to, że Grecja tak często uważana za jedną z kolebek europejskiej cywilizacji, miała jeszcze większy wpływ na historię naszego kontynentu, niż nam się wydawało. Możliwe, że terytorium współczesnej Grecji było miejscem rozwoju przemysłu kamiennego w Europie. Badacze zaznaczają bowiem, że samo stanowisko posiada charakterystykę miejsce przemysłu narzędziowego z okresu paleolitu.

Kamienne narzędzia znalezione na stanowisku Kyparissia 4Greckie Ministerstwo Kultury i SportuFacebook

Greccy archeolodzy podkreślają, że ich znalezisko może pokazać zarówno jeszcze większe znaczenie ich regionu w rozwoju cywilizacji, jak i pomóc w lepszym zrozumieniu migracji człowieka oraz jego przodków w Europie.

Ukraina. Ludzie nie chcą opuścić swoich domówDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas