Hitlerowski skarb na dnie oceanu. Znaleziono wrak SS "Minden"

Brytyjscy poszukiwacze skarbów odnaleźli wrak frachtowca SS „Minden”, który w 1939 roku przewoził do Niemiec metale szlachetne, w tym złoto warte 100 mln. funtów.

SS "Porta", starszy bliźniak SS "Minden"
SS "Porta", starszy bliźniak SS "Minden"wrecksite.euINTERIA.PL/materiały prasowe

Wrak został odkryty przez Advanced Marine Services z Wielkiej Brytanii, firmę specjalizującą się w poszukiwaniach podwodnych skarbów. W wraku "Minden" mają znajdować się skrzynie ze złotem wartym 100 mln. funtów.

"Minden" został wybudowany w 1921 roku w stoczni Vulcan A. G. w Hamburgu. Liczył 116 metrów długości i miał pojemność 4301 ton rejestrowych. Pływał dla Norddeutscher Lloyd. Zatonął 24 września 1939 roku, wracając z Ameryki Południowej ze złotem podjętym z południowoamerykańskiego banku - Banco Germanico, filii niemieckiego banku Dresdner.

Statek opuścił Brazylię 6 września - pięć dni po wybuchu wojny. Trzy tygodnie później frachtowiec został przechwycony na Atlantyku przez brytyjskie lekkie krążowniki HMS "Calypso" i HMS "Dunedine". Załoga frachtowca, bojąc się, że Brytyjczycy przejmą przewożone skarby, otworzyła zawory denne, zatapiając własną jednostkę.

"Seabed Constructor" - statek używany do poszukiwań SS "Minden"
"Seabed Constructor" - statek używany do poszukiwań SS "Minden"Swire SeabedINTERIA.PL/materiały prasowe

Wrak "Mindena" odkryto około 200 km na południowy wschód od wybrzeża Islandii, dlatego brytyjska firma zwróciła się do władz islandzkich z wnioskiem o pozwolenie na wycięcie otworu w poszyciu statku i podjęcie skrzyń.

Jest to pierwsza taka prośba, choć na islandzkich wodach przybrzeżnych statki Advanced Marine Services operują już od kilku miesięcy. Islandzki dziennik "Iceland Monitor" pisał, że kiedy islandzka straż przybrzeżna zatrzymała wynajęty przez Brytyjczyków okręt badawczy "Seabed Constructor", załoga zapytana o cel badań dawała "niejasne i sprzeczne odpowiedzi".

Statek aresztowano i w Reykjaviku przesłuchano załogę. Oskarżono ich o prowadzenie badań na islandzkich wodach terytorialnych bez pozwolenia. Obecnie firma czeka na odpowiednie dokumenty, aby kontynuować poszukiwania.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas