Kamienne narzędzia z Ukrainy. To najstarszy dowód obecności człowieka w Europie
Według nowych badań starożytne narzędzia kamienne - znalezione już w latach 70. ubiegłego wieku na zachodzie Ukrainy - mogą być najstarszym znanym dowodem obecności człowieka w Europie.
Wygląda na to, że musiało minąć pół wieku, żebyśmy poznaliśmy prawdziwe znaczenie pewnego znaleziska archeologicznego z lat 70. ubiegłego wieku. Mowa o obrabianych kamieniach ze skał wulkanicznych, które wydobyto w ukraińskich kamieniołomach w Korołewie.
Przełomowe odkrycie w Ukrainie
Archeolodzy wykorzystali nowe metody analityczne i ustalili, że warstwy skał osadowych otaczających narzędzia mają ponad milion lat. Powiedział, że nie jest pewne, którzy pierwsi przodkowie człowieka stworzyli te narzędzia, ale mógł to być Homo erectus, pierwszy gatunek, który chodził wyprostowany i opanował władanie ogniem.
To najwcześniejszy datowany dowód na istnienie jakiegokolwiek rodzaju człowieka w Europie
Czy to najstarsze ślady obecności człowieka w Europie?
Część naukowców twierdzi, że narzędzia mogą mieć nawet 1,4 mln lat, co zdecydowanie czyniłoby je najstarszymi dowodami obecności człowieka w Europie, ale nawet jeśli rację mają eksperci wskazujący na nieco ponad milion lat, czyli mniej więcej ten sam czas, co inne starożytne narzędzia znalezione w Hiszpanii, mamy do czynienia z wyjątkowym odkryciem.
Co więcej, stanowisko w Ukrainie jest znaczące, ponieważ "jest to najwcześniejsze stanowisko tak daleko na północy", co sugeruje, że pierwsi ludzie, którzy rozproszyli się z Afryki, byli w stanie przetrwać w różnorodnych środowiskach. Przypominamy, że najstarsze znalezione narzędzia kamienne tego typu odkryto we wschodniej Afryce i datuje się je na 2,8 miliona lat.
Najstarsi ludzie dzięki tej starej technologii narzędzi kamiennych byli w stanie skolonizować Europę wszędzie, od ciepłej Iberii [Hiszpanii] po Ukrainę, gdzie przynajmniej sezonowo jest bardzo zimno - to niesamowity poziom zdolności adaptacyjnych