Kolaboranci Trzeciej Rzeszy

Ludzie bardzo często starają się zapomnieć i umniejszyć znaczenie niewygodnych, stanowiących plamę na ich honorze faktów. Nieraz zdarza się, że próba ucieczki przed tym co zawstydzające, dotyczy nie tylko jednostek, ale i całych narodów.

Kim byli ci mężczyźni? Czy także kolaborowali z Niemcami?
Kim byli ci mężczyźni? Czy także kolaborowali z Niemcami?AFP

Tajne plany obrony

Przesłanki, jakimi kierowali się kolaboranci były różne. Dla niektórych wejście w alians z nazistami stanowiło sposób na przejęcie władzy. Do tej grupy należał np. francuski polityk Pierre Laval, który stanął na czele marionetkowego rządu Vichy i stworzył milicję, która ściśle współpracowała z Niemcami w wyłapywaniu, a następnie deportowaniu do obozów zagłady Żydów i działaczy lewicy.

Vidkun Quisling, aby przejąć stery w Norwegii, zdecydował się nawet na przekazanie Niemcom tajnych planów obronnych własnego państwa, co znacząco ułatwiło im inwazję w kwietniu 1940 roku.

Marzenia o własnym, silnym państwie

Przedstawiciele niektórych nacji w sojuszu z Adolfem Hitlerem widzieli szansę na urzeczywistnienie marzenia o własnym, silnym państwie. Tak było m.in. w przypadku zagorzałego kolaboranta Chorwata Dinko Sakica, komendanta obozu zagłady w Jasenovcu. W "Auschwitz Bałkanów", bo taka nazwa do tego miejsca przylgnęła, uśmiercono w trakcie wojny ok. 80 tys. ludzi.

Niechlubną kartę w swojej historii ma również Irlandzka Armia Republikańska (IRA). Jej bojownicy, kierując się zasadą "wróg mojego wroga jest moim przyjacielem" podjęli współpracę z niemieckim wywiadem wymierzoną we władze Wielkiej Brytanii.

Tajemniczy sojusz

Do najbardziej szokujących i zarazem tragicznych przypadków kolaboracji należy jednak zaliczyć te, w których główne role odgrywali Żydzi. Na przykład Chaim Rumkowski, który zarządzał łódzkim gettem lub Niemcy o korzeniach żydowskich.

Tych ostatnich naziści pogardliwie nazywali "mieszańcami" (Mischlinge). Z kolei najbardziej zdumiewający i rodzący wiele pytań jest na pewno sojusz, jaki zawarł z Hitlerem Wielki Mufti Jerozolimy - Mohammed Amin al-Husseini.

Autorzy serii "Kolaboranci Trzeciej Rzeszy" nie tylko starają się ustalić prawdziwe motywy współpracy z nazistami tak wielu ludzi spoza Niemiec.

Stawiają ponadto niezwykle ważne pytania - czy gdyby nas postawiono w tym samym miejscu i czasie, postąpilibyśmy podobnie jak oni? Czy mielibyśmy odwagę przeciwstawić się złu i zwalczyć własny strach?

Program "Kolaboranci Trzeciej Rzeszy" obejrzysz w każdy poniedziałek o godz. 22.00 na kanale Discovery Historia

Discovery Historia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas