Najstarszy język świata. Który pojawił się najwcześniej?

Język to jedna z podstaw istnienia społeczności i cywilizacji. To również coś, z czego jako ludzie możemy być dumni. Język stanowi nośnik tego, co siedzi w naszej głowie, pozwala na komunikację i współpracę. W Polsce mówimy po polsku, za granicą często korzystamy z angielskiego. A jaki jest najstarszy język na świecie?

Champollion odkrył metodę, dzięki której udało się zrozumieć znaczenie hieroglifów
Champollion odkrył metodę, dzięki której udało się zrozumieć znaczenie hieroglifów123RF/PICSEL

Świat pełen języków

Obecnie szacuje się, że na świecie jest około 7000 języków. Na szczęście nie musimy poznawać ich wszystkich, aby móc się skutecznie komunikować. Wiele spośród nich jest wykorzystywanych jedynie przez garstkę osób, są też i takie, które mają tysiące, lecz nie miliony użytkowników. Jest wreszcie i taka grupa, którą wykorzystują mieszkańcy danych państw, liczba użytkowników to miliony, a jego nauka jak najbardziej ma dużo sensu i może przydać się w codziennym życiu.

Jako Polacy nie mamy się czego wstydzić. Naszym językiem posługuje się ponad 40 milionów osób i jest to drugi najbardziej rozpowszechniony język słowiański (po rosyjskim). Mamy też tendencję do dość dobrego nauczania się angielskiego, a wielu Polaków zna też inne języki, często na przykład niemiecki czy hiszpański. Słowem - jesteśmy w stanie się dogadać i nie powinniśmy mieć w tym zakresie żadnych kompleksów. Jednak nasz język, mimo bogatej historii, wcale nie należy do najstarszych. Okazuje się, że istnieją języki powstałe wiele tysięcy lat temu.

Jaki jest najstarszy język na świecie?

Z wybraniem najstarszego języka na świecie jest pewien problem. Chodzi bowiem o kryterium, które uznajemy za wiążące. Niestety, nie w każdym wypadku możliwe jest precyzyjne określenie wieku danego języka np. na podstawie mowy. Bo kiedy wypowiedziano jakieś zdanie w danym języku po raz pierwszy? Nie sposób tego sprawdzić. O wiele bardziej rzetelne wydaje się zatem oparcie takiego "zestawienia" na podstawie pisma, czyli tego, w którym języku zapisano najstarsze zdanie. Mimo wszystko nawet w tym wypadku różne źródła podają inne odpowiedzi na pytanie o to, jaki język jest najstarszy na świecie.

Dla przykładu India Times podaje, że najstarszy język świata to sanskryt. Według oficjalnej definicji jest to język starożytnych, średniowiecznych i współczesnych Indii. Dziś służy głównie do ceremoniałów i obrządków religijnych, choć nadal jest oczywiście wykorzystywany. Kiedy miał swoje początki? Oxford University Press podaje, że w okolicach 1500 roku przed naszą erą. India Times sugeruje, że znacznie wcześniej - nawet 5000 lat przed narodzinami Chrystusa. Kto ma rację?

A co na to inne źródła? Pewien schemat możemy znaleźć na Wikipedii, gdzie stworzono tabelę przedstawiającą języki uszeregowane od najstarszego - brano pod uwagę zapisy w danym języku:

  • egipskie hieroglify - 2690 r. p.n.e.
  • sumeryjski - 2600 r. p.n.e.
  • akadyjski - 2600 r. p.n.e.
  • paleosyryjski - 2400 r. p.n.e.
  • północno-zachodni semicki - XXIV wiek p.n.e.

To sugeruje nam, że właśnie egipskie hieroglify są najstarszym przykładem użycia języka w piśmie.

Ile lat ma język polski?

W przypadku naszego rodzimego języka mowa o historii niemal tak długiej, jak w przypadku państwowości. Język polski jako odrębny zaczął rozwijać się w okolicach X wieku naszej ery i do XII wieku trwała jego era niepiśmienna.

Od X/XII wieku do przełomu XV i XVI wieku mowa o rozwoju języka staropolskiego, a średniopolski trwał do XVIII. Istniał też okres języka nowopolskiego do 1939 r., a po tej dacie mówimy o współczesnym języku polskim.

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas