Narzędzia sprzed 40 tysięcy lat odkrywają tajną broń neandertalczyków
Nie tylko homo sapiens! Analiza narzędzi kamiennych pochodzących ze środkowego paleolitu ujawnia, że neandertalczycy potrafili wytwarzać klej i wykorzystywać go do produkcji broni i narzędzi.
Znaczący postęp w dziedzinie technologii i metod badawczych sprawił, że w ostatnich latach dowiedzieliśmy się o naszych starożytnych kuzynach wielu ciekawych rzeczy. I wiele wskazuje, że to jeszcze nie koniec, bo dziś naukowcy odkrywają przed nami kolejne sekrety neandertalczyków. Od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że pierwsi współcześni ludzie żyjący w Afryce potrafili przygotować klej przy użyciu różnych składników, ale dotąd nie mieliśmy pojęcia, że zamieszkujący Europę neandertalczycy też mieli taką wiedzę.
A że używanie klejów do wytwarzania narzędzi jest jednym z najdobitniejszych dowodów na to, jak pierwsi ludzie rozwinęli swoją kulturę i zdolności myślenia, to ukłon w stronę zdolności poznawczych i wyrafinowania kulturowego neandertalczyków może zmusić nas do zweryfikowania wiedzy na temat ewolucji człowieka.
To badanie sugeruje, że procesy poznawcze neandertalczyków przypominały procesy poznawcze wczesnego Homo sapiens, co rzuca nowe światło na ewolucję człowieka
Homo sapiens nie był taki wyjątkowy
A jak udało nam się tego dowiedzieć? Jak to często bywa w tego typu sytuacjach, przez czysty przypadek i szczęście. Naukowcy postanowili pewnego dnia ponownie przyjrzeć się artefaktom z Le Moustier, francuskiego stanowiska archeologicznego i odkryli narzędzia kamienne pochodzące ze środkowego paleolitu z okresu mousterskiego, czyli od 120 000 do 40 000 lat temu.
Czekające na nich od lat 60. ubiegłego wieku znaleziska, tj, skrobaki i ostrza, okazały się zawierać ślady mieszaniny zawierającej ochrę i bitum (naturalny składnik asfaltu). Odkrycie zadziwiło badaczy, zwłaszcza bardzo wysoka, bo przekraczająca 50 proc. zawartość ochry, która mocno zmienia właściwości kleju. Jak wyjaśniają bitum suszony na powietrzu może być stosowany w niezmienionej postaci jako klej, ale traci swoje właściwości adhezyjne po dodaniu tak dużych ilości ochry.
Neandertalczycy też byli "rozumni"?
A przynajmniej teoretycznie, bo jak się okazało, mieszanka stosowana przez neandertalczyków miała sens - ich wersja kleju sprawiała, że przedmioty pozostawały "przyczepne", ale jednocześnie nie przyklejały się do rąk! A że wytwarzanie złożonych klejów było jedną z najwcześniejszych oznak tego, że pierwsi ludzie mieli inteligentne mózgi, może się okazać, że dotąd nie docenialiśmy możliwości neandertalczyków.
Te zadziwiająco dobrze zachowane narzędzia charakteryzują się rozwiązaniem technicznym zasadniczo podobnym do przykładów narzędzi wytwarzanych przez wczesnych ludzi współczesnych w Afryce, ale dokładna receptura odzwierciedla neandertalską "modyfikację", czyli produkcję uchwytów do narzędzi ręcznych