Niebywałe odkrycie. Znaleźli jeden z najstarszych kościołów świata

Niemiecko-armeńska grupa archeologów dokonała spektakularnego odkrycia ruin jednego z najstarszych chrześcijańskich kościołów. Obiekt ma pochodzić z początków IV wieku i znajduje się w Armenii.

Wstępna rekonstrukcja odkrytego najstarszego chrześcijańskiego kościoła w Armenii
Wstępna rekonstrukcja odkrytego najstarszego chrześcijańskiego kościoła w ArmeniiArmenian-German Artaxata Projectmateriały prasowe
Wstępna rekonstrukcja odkrytego najstarszego chrześcijańskiego kościoła w Armenii
Wstępna rekonstrukcja odkrytego najstarszego chrześcijańskiego kościoła w Armenii@idw_online_deTwitter

Odkryli najstarszy kościół

Ruiny kościoła odkryto w starożytnej metropolii Artaxata na zachodzie Armenii. Miasto to było antyczną stolicą Armenii i dziś jest obiektem licznych wykopalisk. Grupa archeologów z Uniwersytetu w Münsterze i Armeńskiej Akademii Nauk natrafiła na niezwykłe ruiny podczas ostatniej wyprawy.

Przy wykopaliskach od razu rozpoznali, że mają do czynienia ze starożytną świątynią chrześcijańską. Armenia była pierwszym państwem na świecie, które przyjęło tę wiarę. Stało się to już w 301 r. n.e., gdy chrzest przyjął ówczesny król Armenii Tiridates III, który wprowadził chrześcijaństwo jako religię państwową.

Kościół odkryty w Artaxata został poddany analizie geofizycznej. Okazało się, że jest on najstarszym archeologicznie udokumentowanym kościołem w Armenii. Tym samym jest jedną z najstarszych tego typu budowli na całym świecie.

- Pod względem typologicznym znalezisko odpowiada wczesnochrześcijańskim budynkom pomnikowym. W rozszerzeniach w kształcie krzyża naukowcy odkryli pozostałości drewnianych platform, które zostały datowane radiowęglowo na połowę IV wieku naszej ery. Budynek, o średnicy około 30 metrów, miał prostą podłogę z zaprawy i terakotowe płytki. Znaleziska marmuru wskazują, że był on bogato zdobiony materiałem importowanym z basenu Morza Śródziemnego - głosi treść oświadczenia Uniwersytetu w Münsterze.

Najstarsze kościoły na świecie

Archeolodzy chcą skupić się na dalszym badaniu ruin i dowiedzieć się, komu dokładnie został poświęcony ten kościół. Mają niepowtarzalną okazję na zbadanie jedynego w swoim rodzaju reliktu wczesnego chrześcijaństwa.

Dotychczas archeolodzy odkryli na świecie liczne ruiny, które wskazują, że pierwsze chrześcijańskie kościoły powstawały już w III wieku. Jednym z nich jest Dura-Europos ze wschodniej Syrii, czyli ruiny domu z 240 roku, w którym regularnie odprawiano chrześcijańskie msze. W Izraelu znane są pozostałości kościoła z Megiddo, którego zachowały się tylko nieliczne fundamenty, datowane na końcówkę III wieku.

W samej Armenii jest wiele pozostałości wczesnego chrześcijaństwa. Najsławniejszą jest Katedra w Eczmiadzynie, będąca macierzystą świątynią Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Miała powstać między 301 a 303 rokiem, stając się pierwszą chrześcijańską katedrą w historii. Obecnie wpisana jest do listy światowego dziedzictwa UNESCO.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Miłość unosi się w powietrzu, czyli o… godach tarantuli© 2024 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas