Niecodzienne odkrycie podczas budowy metra w Warszawie. Co odkopano?

Według ostatnich doniesień w trakcie budowy odcinka linii metra M2 na Karolinie w Warszawie robotnicy odkopali kości koni. Jak podają specjaliści, szczątki zwierząt mogą mieć nawet kilkaset lat.

Co odkryli archeolodzy, budując kolejną nitkę warszawskiego metra?
Co odkryli archeolodzy, budując kolejną nitkę warszawskiego metra?pillerss123RF/PICSEL

Jak podaje warszawski ratusz, kości znajdowały się zaledwie metr pod ziemią w miejscu, gdzie ma powstać stacja Lazurowa. W specjalnym oświadczeniu można przeczytać: "Na miejsce przyjechali archeolodzy, którzy nadzorują budowę. Dokonali wstępnych oględzin - bez wstrzymania prac, które mogłyby opóźnić realizację inwestycji. Następnie znalezisko przewieziono do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie w celu przeprowadzenia szczegółowych badań".

Według wstępnych ustaleń specjalistów kości należą do konia lub kilku koni, które mogły żyć od 150 do nawet 500 lat temu. Dokładny okres, w którym żyły będzie ustalany w planowanych badaniach.

Obecnie jeszcze nie wiadomo, czy zwierzę/zwierzęta były końmi pociągowymi, czy też były używane do jazdy wierzchem. Jeżeli okazałoby się, że druga opcja jest prawdziwa, oznaczałoby to, że konie służyły w wojsku.

W ramach planowanych analiz archeozoologicznych naukowcy będą chcieli ujawnić wszelkie tajemnice, które są skrywane przez szczątki, w tym jak duże były zwierzęta, być może uda się także ustalić ich rasę.

Budowa metra w Warszawie i pasmo odkryć archeologicznych

Podczas budowy drugiej linii metra do tej pory odkryto ukryte pomieszczenia z przełomu XIX i XX wieku. W trakcie badań okazało się, że właśnie w tym miejscu na mapie z 1931 roku zaznaczone są dwa budynki Folwarku Karolin. Ponadto w trakcie wcześniejszych archeologicznych badań powierzchniowych, naukowcy odkryli liczne fragmenty ceramiki z różnych epok.

Jednakże jednym z najciekawszych znalezisk są bez wątpienia szczątki słonia leśnego odnalezione w 2019 roku. Kości należały do samicy słonia leśnego, która żyła na terenie obecnej Polski około 130 tysięcy lat temu.

Natomiast w 2020 roku w trakcie budowy północno-wschodniego odcinka na warszawskim Zaciszu specjaliści natrafili na szczątki innego słonia leśnego — była to dobrze zachowana 40-centymetrowa żuchwa zwierzęcia.

- Prawdopodobnie jest to młody osobnik słonia leśnego sprzed 20 tys. lat. Jednak dokładnie będziemy mogli to określić po badaniach laboratoryjnych — powiedział wówczas dr Wojciech Borkowski, wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Starożytna mapa Rzymu dostępna dla turystów. Miała ogromne rozmiaryAssociated Press© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas