Zakłócenia GPS nad Polską. Znowu dzieje się coś złego!

Najnowsze dane wskazują na to, że nad Polską znowu występują zakłócenia sygnału GPS. Obszar dotknięty problemem obejmuje większość kraju. Na ten moment zakłócenia nie dotyczą południowej i południowo-zachodniej części Polski. Czy to może mieć związek z podobną sytuacją sprzed kilku tygodni?

Zakłócenia sygnału GPS nad Polską

Według GPSJAM.org obecnie nad większością Polski można obserwować wyraźne zakłócenia obejmujące tereny północne i północno-wschodnie oraz centralne naszego kraju. W mediach społecznościowych zaczynają pojawiać się doniesienia o rzekomych zakłóceniach.  

Do podobnej sytuacji doszło pod koniec zeszłego roku, a zakłócenia dotyczyły tych samych obszarów. Według map GPSJAM największe zakłócenia, na poziomie 10 procent dotyczą południowo-wschodniej części kraju, okolic Białegostoku, następnie centralnej Polski i okolic Łodzi i Płocka. Obszar największego zakłócenia obejmuje również prawie całą północną część, czyli okolic Gdańska, Słupska, Koszalina, a nawet Szczecina.  

Reklama

Na ten moment nie ma żadnych informacji na temat tego, co jest przyczyną owych anomalii, jednak wielu internautów doszukuje się tutaj ingerencji rosyjskiej, związanej z prowadzonymi za naszą wschodnią granicą działaniami wojskowymi.  

Według Sekurak.pl zakłócenia mogą potencjalnie dotyczyć nie tylko samego GPS, ale również Galileo, Beidou czy Glonass.  

Wpływ na loty

Na ten moment nie ma żadnych informacji na temat tego, aby jakiekolwiek loty zostały wstrzymane z powodu odnotowanych przez GPSJAM zakłóceń. Samoloty są wyposażone w urządzenia nawigacyjne pozwalające określić dokładne położenie maszyny w przestrzeni powietrznej, jednak system wspierany jest przez naziemne pomoce nawigacyjne, takie jak VOR, DME czy ILS.  

Co więcej, wykorzystywane są podczas lotów systemy nawigacji bezwładnościowej, które oparte są o informacje z autonomicznych czujników zainstalowanych bezpośrednio na pokładzie samolotu. Do dyspozycji pozostaje jeszcze radiowysokościomierz albo wysokościomierz barometryczny.  

Informacje na temat przyczyn zakłóceń są niejednoznaczne

Wokół ostatnich zakłóceń sygnału GPS narosło wiele teorii, często niesprawdzonych. Jednak według słów Tomasza Modrzejewskiego, rzecznika prasowego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, z którym w grudniu rozmawiał Wiktor Piech dla redakcji GeekWeek: PAŻP może potwierdzić, że zakłócenia sygnału GPS miały faktycznie miejsce. Za lokalizację i identyfikację zakłóceń w Polsce odpowiada UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej). Wiedzę na ten temat może posiadać również operator systemu GPS. 

Co jakiś czas w mediach społecznościowych pojawiają się informacje na temat zakłóceń sygnału GPS nad Polską. Jednak nie wydaje się, aby wpływało to w jakikolwiek sposób na życie zwykłych ludzi. Pierwsze doniesienia zaczęły się pojawiać już 15 grudnia, jednak do tej pory nie podano oficjalnych przyczyn owych anomalii. Badacze zajmujący się pogodą kosmiczną wykluczyli możliwość wpływu burzy słonecznych w tych dniach na komunikację GPS. 

Portal Sekurak.pl sugeruje natomiast, że przyczyną zakłóceń mogą być ćwiczenia prowadzone przez NATO. Natomiast Tomasz Szulc, dyrektor działu analiz Europejskiego Centrum Projektów Pozarządowych, zasugerował na platformie X, że zakłócenia GPS-u mogły być powiązane z działaniami Rosji w zakresie walki radioelektronicznej. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GPS | sygnały radiowe | wojna w Ukrainie | Rosja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy