Niewiarygodne! Znaleźli miejsce epickiego starcia Spartakusa z armią rzymską

Archeolodzy odkryli we włoskim lesie kamienny mur, który był używany przez armię rzymską podczas epickiego starcia ze słynnym przywódcą buntu niewolników, gladiatorem Spartakusem i jego ludźmi.

Spartakus był organizatorem i przywódcą największego w starożytnym Rzymie powstania niewolników (73-71 p.n.e.), w którym wzięło udział od 60 do 100 tys. osób
Spartakus był organizatorem i przywódcą największego w starożytnym Rzymie powstania niewolników (73-71 p.n.e.), w którym wzięło udział od 60 do 100 tys. osób123RF/PICSEL

Kamienny mur i szaniec rozciągają się na długości ponad 3 km w lesie Dossone della Melia w południowo-środkowej Kalabrii. Badacze zidentyfikowali mur i towarzyszące mu rowy jako część konstrukcji zbudowanej przez rzymskiego generała Marka Licyniusza Krassusa w 71 roku p.n.e. w celu powstrzymania Spartakusa i jego zbuntowanych oddziałów.

Badacze zostali poinformowani o tej formacji przez lokalnych ekologów, którzy wiedzieli o istnieniu muru, ale nie byli pewni, co to może być. Do zbadania stanowiska archeolodzy wykorzystali zaawansowane metody skanowania radarowego i laserowego oraz analizę próbek gleby. Odkryli, że równolegle do ściany biegł niegdyś głęboki rów, obecnie porośnięty mchem i rozciągający się na prawie 1,5 km. 

Tu Spartakus starł się z Rzymianami

Charakterystyczny dla budownictwa rzymskiego jest system obronny fossa i agger, czyli rów i kopiec. Historycy udokumentowali na przykład agger o szerokości 100 metrów i wysokości 24 metrów wzniesiony przez Juliusza Cezara podczas oblężenia Avericum na terenach dzisiejszej Francji.

Na nowo odkrytym stanowisku we Włoszech archeolodzy znaleźli także kilka połamanych żelaznych broni, w tym rękojeści mieczy, duże zakrzywione ostrza, groty oszczepów i grot włóczni. Według Instytutu Archeologicznego Ameryki, odkrycia wskazują, że na tym miejscu prawdopodobnie doszło do epickiego starcia.

Naukowcy: To właśnie to miejsce!

Historycy wspominają o bitwie i murze zbudowanym, aby powstrzymać Spartakusa w kilku książkach, w tym w Życiu Krassusa napisanym przez greckiego filozofa Plutarcha. Archeolodzy twierdzą, że Spartakus prawdopodobnie zaatakował mur, aby uwolnić się z pułapki zastawionej przez Krassusa.

Spartakus i około 70 innych zbuntowanych gladiatorów uciekło ze szkoły w Kapui podczas powstania Spartakusa, trwającego w latach 73-71 p.n.e. i udało im się pokonać siły rzymskie w kilku bitwach.

Zaczęliśmy badać broń odzyskaną wzdłuż muru i najbliższe porównania wskazują na broń z późnego okresu republikańskiego. Uważamy, że zidentyfikowaliśmy miejsce starcia
powiedziała Live Science archeolog Andrea Maria Gennaro z włoskiego Ministerstwa Kultury.
Wypadek myśliwca szkoleniowego. Ekspert o możliwych przyczynach katastrofyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas