Niezwykła mumia z Andów. Takich wzorów jeszcze świat nie widział
Naukowcy odkryli, że tatuaże na twarzy i ramieniu badanej przez nich starożytnej mumii z Ameryki Południowej, są całkowicie odmienne od wszystkich dotychczas znanych przykładów tej starożytnej sztuki zdobienia ciała. Twierdzą, że wzory są unikalne nie tylko pod względem kompozycji, ale także rodzaju tuszu użytego do ich wykonania.

Jak poinformowali naukowcy w badaniu opublikowanym na łamach magazynu naukowego Journal of Cultural Heritage, podczas analiz starożytnej mumii z Ameryki Południowej, która obecnie jest przechowywana w Muzeum Antropologii i Etnografii Uniwersytetu w Turynie, zauważyli na jej twarzy i ramieniu nietypowe wzory.
Tatuaże z magnetytu, czyli 800-letnia zagadka
Zmumifikowane szczątki należą do kobiety, która żyła ok. 800 lat temu w regionie Andów. Jej ciało zostało pochowane w charakterystycznym dla tej kultury pakunku zwanym fardo, czyli w mocno skurczonej pozycji i owinięte wieloma warstwami tkaniny - datowanie radiowęglowe pozostałości materiału wskazuje, że zmarła między 1215 a 1382 rokiem n.e.
Ciało kobiety było pokryte tatuażami, z których część była widoczna gołym okiem, ale i inne udało się odkryć dopiero dzięki zaawansowanej technologii obrazowania. Największym zaskoczeniem było znalezienie trzech prostych linii na prawym policzku kobiety, ciągnących się od ust do ucha, bo jak zauważają autorzy badania, znaki na twarzy są rzadko spotykane wśród ludów starożytnego regionu andyjskiego, a na policzkach są wręcz wyjątkowe.
Niezwykłe wzory i skład tuszu
A to jeszcze nie koniec tych "niezwykłości", bo na nadgarstku mumii znajdował się z prosty wzór w kształcie litery "S", opisany przez ekspertów jako całkowicie unikalny: "Nie są znane żadne podobne przykłady na innych zmumifikowanych ciałach". Co więcej, kolejna niespodzianka czekała na naukowców w składzie pigmentu użytego do wykonania tatuaży, bo zamiast typowego dla tamtej epoki węgla drzewnego, tusz zawierał magnetyt (rudę żelaza) oraz rzadko spotykane minerały z grupy piroksenów.
Z tego, co wiadomo autorom, zastosowanie czarnego pigmentu z magnetytu do tatuażu nie zostało wcześniej odnotowane na mumiach z Ameryki Południowej. Identyfikacja piroksenów jako pigmentu do tatuażu jest jeszcze rzadsza
Co oznaczają tatuaże? Badacze nie są w stanie jednoznacznie określić znaczenia tajemniczych wzorów, ale ich lokalizacja na tak widocznych częściach ciała może sugerować funkcję dekoracyjną lub komunikacyjną.