Niezwykłe znalezisko w Egipcie. Trzeba było na nie czekać niemal 100 lat

W Egipcie zespół archeologów odkopał górny fragment wielkiego posągu Ramzesa II. Dolna część rzeźby została odkryta… 94 lata temu. Naukowcy stwierdzili, że nigdy nie stracili nadziei na odnalezienie brakującego elementu.

Po 94 latach odnaleziono drugą połowę kolosalnego posągu Ramzesa II. (zdjęcie poglądowe)
Po 94 latach odnaleziono drugą połowę kolosalnego posągu Ramzesa II. (zdjęcie poglądowe)freeprod123RF/PICSEL

Górna część posągu Ramzesa II została odkryta po niemal 100 latach. Dowodzi to, że odnaleźć można wszystko, a znalezienie jest wyłącznie kwestią czasu. Dolna część została odkopana w 1930 roku w starożytnej prowincji Hermopolis Magna (obecnie prowincja Minya).

Wyjątkowy kolosalny posąg znów jest kompletny

Ramzes II był jednym z najsłynniejszych i najpotężniejszych faraonów starożytnego Egiptu. Zasłynął za sprawą swoich kampanii wojskowych, osiągnięć architektonicznych, a także za sprawą monumentalnych budowli. Archeolodzy podają, że był wielkim budowniczym i utalentowanym dyplomatą. Uważa się, że dożył 91 lat.

Co ciekawe, po odnalezieniu jego mumii i zdjęciu bandaży okazało się, że król wciąż miał wyraziste rysy twarzy. Na jego głowie zachowały się także resztki kręconych rudo-blond włosów. Obecnie szczątki znajdują się w hermetycznej i stale monitorowanej gablocie w Muzeum Egipskim w Kairze.

Jak podaje Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności, odnaleziony fragment posągu pochodzi sprzed ponad 3200 lat z czasów panowania Ramzesa II. Górna jego część ma aż 3,8 metra wysokości i została wykonana z wapienia. W trakcie analiz badacze doszli do wniosku, że pasuje ona do dolnej części rzeźby egipskiego faraona, która została odnaleziona w 1930 roku.

Rzeźba przedstawia siedzącego Ramzesa II w nakryciu głowy w podwójnej koronie z królewską kobrą. Z tyłu znajdują się hieroglificzne inskrypcje tytułów honorujących króla oraz informacje dotyczące daty stworzenia posągu.

Obecnie odbywają się szczegółowe prace porządkowe i konserwatorskie znaleziska. Następnie naukowcy przeprowadzą specjalne modelowanie tego jak będzie wyglądać cały posąg po połączeniu dwóch jego części. Badacze wskazują, że całkowita wysokość rzeźby wyniesie około 7 metrów.

Obszar znany przez Greków jako Hermopolis Magna, zaś przez starożytnych Egipcjan jako Khemnu, był w przeszłości stolicą całego regionu. Jednocześnie funkcjonowało tutaj centrum kultu religijnego oraz centrum działalności administracyjnej.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas