Nowe odkrycie w jaskini. Ślady osadnictwa sprzed nawet 80 tys. lat
Podczas interwencji ratunkowej związanej z nielegalnymi wykopaliskami, archeolodzy znaleźli nowe dowody na to, że w badanej jaskini żyli kiedyś neandertalczycy. Do odkrycia doszło w górach w Iranie. Ślady wskazują na to, że neandertalczyk był obecny na tych terenach nawet 80 tys. lat temu.

Archeolodzy ruszyli na misję ratunkową. Dokonali nowego odkrycia
Nie tylko prowadzący systematyczne badania archeolodzy czy legalnie działający pasjonaci wyposażeni w wykrywacze metali zapuszczają się na tereny mogące skrywać ślady dawnych kultur. Niestety, miejsca te przyciągają także uwagę nielegalnych poszukiwaczy skarbów i złodziei, których działania często prowadzą do nieodwracalnych zniszczeń.
Przykładów nie trzeba szukać daleko - znane są choćby przypadki grabieży grobowców w Egipcie, gdzie bezcenne artefakty trafiały na czarny rynek zamiast do muzeów i ośrodków badawczych. Dlatego tak ważne jest, by w porę podejmować działania ratujące stanowiska archeologiczne przed dewastacją. Właśnie w ramach takiej interwencji ratunkowej, mającej na celu zabezpieczenie terenu przed skutkami nielegalnych wykopalisk, doszło ostatnio do istotnego odkrycia w jednej z jaskiń położonych wysoko w górach.
Naukowcy znaleźli to w jaskini. Dowody sprzed nawet 80 tys. lat
Podczas tych badań archeolodzy odkryli nowe dowody na istnienie osadnictwa neandertalskiego w paśmie górskim Zagros w zachodnim Iranie. Tym razem badacze natknęli się na pozostałości narzędzi i kości wskazujące na obecność człowiekowatego w jaskini Kunakhera, położonej wysoko w górach. Mieści się ona w pobliżu innych znaczących stanowisk archeologicznych, w tym znanego schroniska skalnego Bawa-Yawan, gdzie odnaleziono wiele śladów z paleolitu.
Według Nemata Haririego, kierownika zespołu archeologów prowadzącego to ratunkowe dochodzenie z ramienia Instytutu Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Turystyką (ISNA), relikty znalezione w jaskini Kunakhera potwierdzają, że była ona używana przez neandertalczyków od około 40000 do nawet 80000 lat temu. Podczas wykopalisk ujawniono m.in. ślady kultury mustierskiej, której powstanie przypisuje się właśnie człowiekowi neandertalskiemu.

Nowe dowody na istnienie osadnictwa neandertalskiego w trudnych warunkach
Narzędzia kamienne typu mustierskiego i warstwy osadowe uderzająco podobne do tych znalezionych w schronie Bawa-Yawan jasno wskazały na to, że jaskinię tę neandertalczycy wykorzystywali być może nie tylko sezonowo, nawet w obecności śniegu utrzymującego się na wysokości około 1800 metrów n.p.m.
Odkrycia w jaskini Kunakhera obejmują ponacinane kości zwierząt, takich jak niedźwiedzie jaskiniowe, koniowate, wołowate, szakale, króliki, a nawet żółwie. To, wraz ze śladami nagrzewania kości w paleniskach, sugeruje zróżnicowaną i adaptacyjną dietę wśród tych naczelnych. Widać też, że wcześni ludzie potrafili przetrwać w zimnym środowisku i na dużych wysokościach. Kunakhera została teraz dodana do mapy stanowisk ze śladami obecności neandertalczyka, a archeolodzy ponownie analizują oś czasu, by przyjrzeć się temu, jak często i jak długo Homo neanderthalensis zajmowali ten region, zwracając uwagę na dowody wskazujące na zakres do nawet 80 tys. lat temu.
Neandertalczycy byli bardziej zaawansowani, niż wcześniej uważano
Hariri dodał, że zarówno narzędzia, jak i kości pojawiają się w układach, które sugerują celową aktywność wokół palenisk. To kolejny raz, kiedy prace archeologów prowadzone w całej Eurazji wiodą do zrewidowania historii neandertalczyków. Pojawiające się nowe dowody są spójne z ostatnimi zmianami w postrzeganiu Homo neanderthalensis, "nie jako prymitywnych czy biologicznie ograniczonych, ale jako złożonych hominidów o zaawansowanych zdolnościach kulturowych, poznawczych i przetrwania", wskazują eksperci.
- Nowe badania, oparte na dowodach terenowych i metodach interdyscyplinarnych, wykazały, że neandertalczycy mieli bardziej złożone zdolności poznawcze, kulturowe i biologiczne, niż wcześniej sądzono - zaznaczył Hariri w komunikacie prasowym ISNA.