Odczytali jeden z najstarszych języków świata dzięki AI. To przełom

Grupie izraelskich archeologów udało się odczytać starożytny tekst w trudnym do rozszyfrowania języku imperiów. Do wykonania tego trudnego zadania użyli stworzonego przez siebie modelu sztucznej inteligencji, który może pomóc w rozszyfrowaniu zagadkowych tekstów przeszłości.

AI na naszych oczach zmienia przyszłość. Dla archeologów jednak stanowi niezwykłe narzędzie do spojrzenia w przeszłość. Przetwarzając ogromne ilości danych, pomaga m.in. w odczytywaniu i tłumaczeniu starożytnych tekstów, których złamanie zwykłemu człowiekowi zajęłyby lata. Pozwala to dosłownie cofnąć się badaczom do początków ludzkiego pisma i odczytać teksty w językach, które dziś zostały pogrzebane przez piaski historii. 

Jeden z pierwszych języków w historii rozszyfrowany

Dokładnie taką okazję na spotkanie z przeszłością zdobyła grupa archeologów z Uniwersytetu w Tel Awiwie i Uniwersytetu Ariel. Wspólnie stworzyli model neuronowego tłumaczenia maszynowego, który wykorzystuje przekazaną wiedzę nt. starożytności do tłumaczenia wymarłych języków.

Reklama

Archeolodzy przetestowali swój nowy model na tekście języka akadyjskiego. Jest to język semicki wywodzący się z Mezopotamii. To jednakowo jeden z najstarszych znanych nam języków cywilizacji. Kojarzony jest głównie z imperium akadyjskim założonym przez wręcz mityczną postać Saragona Wielkiego. W odległej starożytności był on jednak tym, czym dziś dla nas jest język angielski, stanowiąc język międzynarodowej dyplomacji, znanym na prawie całym Bliskim Wschodzie.

Pierwsza wersja modelu izraelskich archeologów uzyskała aż 37.47 punkty w ewaluacji BLEU4 (Bilingual Evaluation Understudy 4), który jest algorytmem oceniającym jakość tłumaczenia z języka naturalnego na inny. Wynik ten wskazuje, że model archeologów tłumaczy język akadyjski na angielski tak samo dobrze, jak np. Google Tłumacz zmienia polski na angielski.

Biorąc pod uwagę, że mówimy tu o tłumaczeniu języka upadłych starożytnych imperiów, robi to ogromne wrażenie. Obecny wynalazek izraelskich archeologów to rozwinięcie ich modelu z 2020 roku nazwanego "Babilonian Engine". To co teraz mają w rękach może otworzyć archeologom wrota do poznania tekstów, które do niedawna stanowiły zagadkę, przyspieszając odczytywanie wielu starożytnych tablic.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | starożytne ludy | starożytność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy