Odkodowano tajemnicze znaki sprzed 4 tys. lat. Złowieszczy przekaz

Tabliczki klinowe, które odkryto ponad sto lat temu, przez cały wiek pozostawały zagadką. Dopiero teraz naukowcom udało się je w pełni rozszyfrować. Liczące 4 tys. lat zapiski dotyczą Księżyca i niosą złowróżebny przekaz.

Tabliczki klinowe, które odkryto ponad sto lat temu, przez cały wiek pozostawały zagadką. Dopiero teraz naukowcom udało się je w pełni rozszyfrować. Liczące 4 tys. lat zapiski dotyczą Księżyca i niosą złowróżebny przekaz.
Jakie zagadki skrywa tajemnicze pismo klinowe sprzed tysięcy lat? Zdj. ilustracyjne /willbrasil21 /123RF/PICSEL

Cztery gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym archeolodzy odkryli ponad 100 lat temu na terenie dzisiejszego Iraku. Cały wiek zajęło ekspertem kompletne rozszyfrowywanie zapisków stworzonych ok. 4 tysiące lat temu przez starożytną cywilizację. Naukowcy podkreślają, że artefakty są niezwykle cenne i ich rozszyfrowanie ma duże znaczenie. 

Wierzenia na temat zaćmień. Zbiór omenów sprzed tysięcy lat

Zapisy na tablicach próbowano odkodować już wcześniej, jednak do tej pory były to przypuszczenia i nigdy nie zrealizowano w pełni tego założenia. Udało się to dopiero teraz. Gliniane tablice zapisane w sumeryjskim pismem klinowym zdradzają, że niektóre zaćmienia Księżyca były dla starożytnych omenami śmierci, zniszczenia i zarazy. „Jako produkty środkowego i późnego okresu starobabilońskiego, stanowią one najstarsze przykłady zbiorów proroctw związanych z zaćmieniami Księżyca, jakie kiedykolwiek odkryto”, zaznaczają eksperci.

Reklama

Okresem starobabilońskim określa się czas w historii dolnej Mezopotamii, który trwał w latach 2005-1595 p.n.e. (wczesna i środkowa epoka brązu). Tym samym rozszyfrowane znaki ze starożytnych tabliczek dostarczają uczonym ważnych nowych informacji na temat przepowiedni związanych z obserwacją nieba i wierzeń dotyczących zaćmień, które były silnie zakorzenione wśród ludów południowej Mezopotamii na początku drugiego tysiąclecia przed naszą erą

Rozszyfrowano tabliczki klinowe sprzed 4 tys. lat. "Znaki od bogów"

Za najnowszymi odkryciami na temat znaczenia zapisków z czasów starożytnej Babilonii stoją Andrew George, emerytowany profesor na Uniwersytecie Londyńskim, znawca dialektu babilońskiego i Junko Taniguchi, niezależna badaczka. Tabliczki ujawniają, jak przewidywano omeny na podstawie pory nocy oraz typu, daty i trwania zaćmień.

- Ludzie wierzyli, że zjawiska na niebie były zakodowanymi znakami umieszczonymi tam przez bogów jako ostrzeżenia na temat przyszłych wydarzeń na Ziemi — napisali George i Taniguchi w artykule. - Jeśli przepowiednia związana z danym znakiem była złowieszcza, na przykład: „król umrze”, przeprowadzano dochodzenie wróżbiarskie za pomocą badania wnętrzności zwierząt, aby ustalić, czy król rzeczywiście znajduje się w niebezpieczeństwie.

Władca zginie, państwo zostanie zniszczone, ludność pochłonie zaraza

Przykładowo zapisy na tablicach ujawniają, że zaćmienie w godzinach wieczornych zapowiadało zarazę, a w przypadku nagłego całkowitego zaćmienia prorokowano, że „król umrze i dojdzie do zniszczenia Elamu” — starożytnego państwa, które istniało na terenach obecnego południowo-zachodniego Iranu.

- Pochodzenie niektórych omenów mogło wynikać z własnego doświadczenia wróżbitów — ich wcześniejszej obserwacji zwiastuna, po którym nastąpiła katastrofa — powiedział George serwisowi LiveScience. - Jednak większość przepowiedni została prawdopodobnie przygotowana za pomocą teoretycznego systemu, który łączył cechy zaćmienia z różnymi zajściami.

Jak radzono sobie z takimi omenami, jeśli wszelkie wróżby potwierdzały, że stanie się coś złego? Według ekspertów ludność wierzyła, że negatywnym wydarzeniom związanym m.in. z zaćmieniami Księżyca można zapobiec poprzez konkretne rytuały. Takie zabiegi mogły unieważnić zły omen i przeciwdziałać zagrożeniom.

Wyniki badań nad zapiskami na tabliczkach sprzed 4 tys. lat opublikowano na łamach „Journal of Cuneiform Studies”. Tabliczki są własnością Muzeum Brytyjskiego, gdzie trafiły wkrótce po znalezieniu ponad 100 lat temu (1892-1914).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niesamowite odkrycie | Księżyc | pismo | Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy