Odkryli niezwykłe obserwatorium astronomiczne z czasów starożytnego Egiptu

Archeolodzy odnaleźli w Egipcie oszałamiające obserwatorium astronomiczne mające ponad 2500 lat. Było ono największą konstrukcją tego typu w VI wieku p.n.e. Jakie tajemnice skrywał piasek?

Archeolodzy odkryli tajemniczy kompleks ze starożytnego Egiptu
Archeolodzy odkryli tajemniczy kompleks ze starożytnego Egiptumicrogen123RF/PICSEL

Starożytni Egipcjanie byli bardzo dobrze zaznajomieni z astronomią. Właśnie tutaj narodził się 365-dniowy kalendarz, a także 24-godzinny dzień. Egipscy astronomowie tworzyli mapy nieba, mieli także własne konstelacje oraz znaki zodiaku. Nic więc dziwnego, że po całym starożytnym państwie były rozsiane obserwatoria astronomiczne. Jednakże nowo odkryty kompleks zadziwił naukowców.

Astronomiczne odkrycie ze starożytnego Egiptu

Jak informuje egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności w mieście Buto badacze odnaleźli tajemniczy kompleks. Po szczegółowych oględzinach okazało się, że jest to wyjątkowe starożytne obserwatorium astronomiczne.

Datowane jest ono na około VI wiek p.n.e. i zostało zbudowane z mułowych cegieł. Całość zajmuje około 850 metrów kwadratowych powierzchni. Co ciekawe, budynki układają się w literę L, zaś konstrukcja została wsparta na filarach, z wejściem skierowanym na wschód.

W środku kompleksu archeolodzy odnaleźli liczne artefakty i akcesoria służące badaniu nieba. Odnaleziono również duży, pochyły zegar słoneczny, który wykorzystywał ruch cienia, powstającego przez poruszające się Słońce. Zbudowany był z wapiennych płyt o długości 4,8 m. Na płytach zamontowano pięć wyszlifowanych podłużnych bloków wapiennych, trzy ustawiono pionowo i dwa poziomo. Na tych blokach odnaleziono linie mające śledzić zmieniające się nachylenie Słońca.

Badacze odkopali także okrągłe pomieszczenie, gdzie odkryto duży kamienny blok z dwoma okrągłymi kamiennymi blokami. Jeden został ustawiony po północnej stronie, drugi zaś po zachodniej. Według specjalistów system ten miał śledzić nachylenie promieni słonecznych. Kolejnych pięć pomieszczeń było wykorzystywanych do przechowywania narzędzi służących do obserwowania nieba. Pozostałe części kompleksu miałyby być z kolei obserwatoriami.

W większej sali odnaleziono na ścianach żółtą zaprawę, na której znajdowały się szczególne malowidła. Ukazywały one łódź z ośmioma wgłębieniami i dwoma wiosłami z tyłu. Na przodzie znajdowała się głowa Horusa i Oko Udjat (Oko Horusa) - były to symbole powiązane z Wszechświatem i kosmosem, a także bogiem Horusem i boginią Uadżet (zapewniała ona ochronę faraonowi na ziemi i w zaświatach). Ośrodek kultu Uadżet znajdował się właśnie w Buto.

Pośrodku tejże sali stała kamienna platforma, gdzie widniały inskrypcje opisujące astronomiczne sceny wschodu i zachodu słońca, podczas trzech pór roku obserwowanych w starożytnym Egipcie.

Odkryto niezwykłe starożytne artefakty

Wśród artefaktów odnalezionych w starożytnym obserwatorium należy wymienić posąg z brązu boga Ozyrysa i Nemesa, terakotowy posąg boga Besa, a także granitowy posąg boga Ozyrysa pochodzący z 26 dynastii. Widnieje na nim inskrypcja na cześć kapłana Psamtika-Seneba, zawierająca tytuł Królewskiego Nosiciela Pieczęci.

Ponadto odkopano fajansowe naszyjniki menat, posągi boga Ptaha, fajansowe symbole religijne, różnego rodzaju artefakty ceramiczne, pokrywy amfor oraz stoły ofiarne. Jak wskazują archeolodzy, astronomia dla starożytnych Egipcjan była niezwykle istotna. Wykorzystywali ją do oznaczania upływu czasu, wyznaczania dat rytuałów religijnych i politycznych. Dzięki nim śledzono także coroczne wylewy Nilu i planowano sadzenie oraz zbiory roślin. Jednocześnie wykorzystywano ją w żegludze.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

Silversie, można inaczej!
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas