Odkryto 8 tys. lat historii australijskiego ludu

Przez tysiące lat Aborygeni z ludu Narungga zamieszkujący południową Australię mierzyli się z licznymi przeciwnościami losu. Najnowsze badania ujawniają, jak ludność ta żyła, przystosowywała się do zmian poziomu morza i nieprzerwanie korzystała z zasobów swojego terytorium, które, niegdyś jednolite, z czasem przedzielone zostało morzem.

Archeologom udało się potwierdzić przekazywane z pokolenia na pokolenie historie australijskiego ludu (zdj. ilustracyjne)
Archeologom udało się potwierdzić przekazywane z pokolenia na pokolenie historie australijskiego ludu (zdj. ilustracyjne)PLUS Stock Photo123RF/PICSEL

Naukowcy z Uniwersytetu Flindersa i Uniwersytetu Australii Południowej, we współpracy z organizacjami Narungga Nation i Point Pearce, przeprowadzili badania na siedmiu stanowiskach archeologicznych na Półwyspie Yorke leżącym w południowej części Australii. Cztery z nich znajdowały się na lądzie, a trzy na wyspie Wardang znanej również jako Waralti. Analiza znalezionych tam muszli morskich oraz licznych innych materiałów, pozwoliła datować historię lokalnego osadnictwa na około 8 tys. lat.

"Te muszle to pozostałości posiłków spożywanych przez naszych przodków" – tłumaczy profesor Amy Roberts z Uniwersytetu Flindersa. Stanowią one niezwykłe świadectwo codziennego życia ludu Narungga oraz ich relacji z otaczającym środowiskiem.

Lud stanął niegdyś przed poważnymi wyzwaniami

Pozyskane przez archeologów dane ujawniają niezwykle dynamiczny okres historii, gdy poziom morza podniósł się po zakończeniu ostatniego maksimum glacjalnego. Wyspa Wardang była wówczas częścią lądu, jednak stopniowo oddzieliła się, tworząc dzisiejsze wybrzeża i zatoki.

Profesor Roberts podkreśla, że lud Narungga stanął wtedy przed poważnymi wyzwaniami związanymi z zalaniem lądów i późniejszymi okresami suszy. Ślady tych wydarzeń można zaobserwować w lukach w zapisie archeologicznym.

Zmiany środowiska do dziś zachowane zostały w przekazach ludowych

Profesor Lester-Irabinna Rigney, ceniony badacz Narungga, dodaje, że historie o powstaniu wysp i podniesieniu poziomu mórz były przekazywane przez całe pokolenia. "Nasi przodkowie opowiadali o tym, jak starożytni mieszkańcy pływali na Wardang, by zbierać jaja pingwinów, łowić ryby i uczestniczyć w ważnych rytuałach. Wymagało to nie tylko sporych umiejętności, ale i głębokiej wiedzy o morzu".

Badania sięgają również bardziej współczesnych czasów, kiedy europejska kolonizacja wpłynęła na życie społeczności Narungga. Jednak mimo tych zmian, lud Narungga wciąż utrzymuje silną więź z wybrzeżami i wyspami swojego terytorium.

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas