Odkryto ruiny wiekowego miasta. To może być zaginiona stolica dawnego królestwa
Naukowcy prowadzą wykopaliska na terenie stanowiska w Macedonii. Zidentyfikowane tam ruiny mogą stanowić dowód, że mieściła się tu zaginiona stolica dawnego królestwa, które podbił Filip II Macedoński. "Odkrywamy wiekowe miasto, starsze o stulecia, a może nawet tysiąclecia od Cesarstwa Rzymskiego".

Wykopaliska ujawniły dawno zaginione miasto o dużym znaczeniu
Ostatnie odkrycia archeologiczne na terenie stanowiska Gradiszte w gminie Bitola w Macedonii Północnej, przyciągnęły uwagę badaczy starożytności. Zidentyfikowane ponad 15 lat temu stanowisko jest przedmiotem ciągłych badań.
Przez lata archeolodzy uważali, że ruiny te były pozostałościami posterunku wojskowego zbudowanego w celu obrony przed atakami Rzymian. Z czasem przeprowadzano coraz bardziej zaawansowane analizy terenu, m.in. z wykorzystaniem radaru penetrującego grunt i lidaru, co ujawniło rozległy obszar miejski, który prawdopodobnie miał spore znaczenie w czasach swojej świetności. To doprowadziło do kolejnych ustaleń.
Miasto starsze o stulecia, a może nawet tysiąclecia od Cesarstwa Rzymskiego
Podczas wspomnianych badań ujawniono tam m.in. akropol, teatr i warsztat tekstylny. Dalsze prace skupiły się na wykopaliskach, które przyniosły jeszcze bardziej zadziwiające odkrycie. "Naukowcy z Instytutu i Muzeum Macedonii - Bitola i Cal Poly Humboldt odkrywają dawne miasto, starsze o stulecia, a może nawet tysiąclecia od Cesarstwa Rzymskiego", przekazał w komunikacie Kalifornijski Państwowy Uniwersytet Politechniczny, Humboldt.

Wszystko sprowadza się tu do odnalezienia narzędzi i fragmentów naczyń ceramicznych, których datowanie wskazuje, żeludzie mogli zamieszkiwać tę okolicę już w latach 3300-1200 p.n.e.Ponadto naukowcy sugerują, że ruiny w Gradiszte mogą być nawet zaginioną stolicą zamierzchłego królestwa Linkestis, które w IV wieku p.n.e. podbił Filip II Macedoński i włączył do Macedonii.
Zaginiona stolica dawnego królestwa i świadectwo bogatej historii Macedonii
Naukowcy wskazują, że miasto to mogło być nawet miejscem urodzenia Eurydyki I Macedońskiej, która była babką Aleksandra Wielkiego. Na terenie ruin znaleziono także artefakt związany z samym królem - to moneta wybita w latach 325-323 p.n.e., czyli za czasów panowania Aleksandra Wielkiego.

W kontekście nowych ustaleń na temat ruin w Gradiszte Nick Angeloff, profesor antropologii i archeolog na Cal Poly Humboldt powiedział, że takie odkrycie zdarza się raz w życiu.
- To odkrycie jest znaczące - mówi Angeloff. - Podkreśla ono złożone sieci i struktury władzy dawnej Macedonii, zwłaszcza biorąc pod uwagę położenie miasta wzdłuż szlaków handlowych do Konstantynopola. Możliwe jest nawet, że postacie historyczne, takie jak Oktawian i Agryppa, przejeżdżały przez ten obszar w drodze do konfrontacji z Kleopatrą i Markiem Antoniuszem w bitwie pod Akcjum.
Studenci, wykładowcy i badacze z National Institute and Museum - Bitola i Cal Poly Humboldt pracują nad dalszym odkrywaniem pełnej historii tego wyjątkowego miasta.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!