Odkryto wyjątkowy grobowiec gladiatora. Skrywał zaskakującą tajemnicę

Archeolodzy odkryli w Turcji 1800-letnią kamienną trumnę z inskrypcjami wskazującymi na to, że został tam pochowany gladiator. Po dokładnym zbadaniu grobowca okazało się, że skrywał on zaskakującą tajemnicę.

Archeolodzy odkryli w Turcji 1800-letnią kamienną trumnę z inskrypcjami wskazującymi na to, że został tam pochowany gladiator. Po dokładnym zbadaniu grobowca okazało się, że skrywał on zaskakującą tajemnicę.
Odkryty w Turcji pochówek okazał się być bardziej zagadkowy, niż początkowo podejrzewano. /alfazetchronicles /123RF/PICSEL

Selçuk to miasto w zachodniej Turcji w prowincji Izmir. Na jego obrzeżach znajdują się ruiny starożytnego Efezu. To właśnie na tym obszarze, na wzgórzu Ayasoluk naukowcy odkryli grobowiec gladiatora z czasów, gdy na terenach tych rządzili Rzymianie. 

Pochówek znajdował się zaledwie 20 cm pod powierzchnią ruin dawnej bazyliki św. Jana. Płytkie położenia grobu to nie było jedyne zaskoczenie, z jakim spotkali się naukowcy. Okazało się bowiem, że podziemia skrywały jeszcze wiele tajemnic.

Wykopaliska w Turcji. Niezwykłe odkrycie

Prace wykopaliskowe na terenie ruin dawnej bazyliki prowadził Sinan Mimaroglu z Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu Hatay Mustafa Kemal. Odkryty podczas wykopalisk pochówek datowano na III w. n.e. Na podstawie obecnych na kamiennej trumnie finezyjnych inskrypcji, uczestniczący w badaniach profesor nadzwyczajny Ertan Yildiz zidentyfikował mogiłę jako miejsce spoczynku gladiatora o imieniu Eufrates.

Reklama

Mogiła przypomina grobowce z czasów cesarstwa rzymskiego znalezione w Stambule, na tureckiej wyspie Marmara, a także w Syrii. Oprócz wspomnianej inskrypcji badacze zidentyfikowali wyrzeźbione w kamieniu trzy płaskorzeźby krzyża chrześcijańskiego. Zdaniem ekspertów zostały one dodane setki lat po złożeniu do grobu gladiatora. Dlaczego?

Grobowiec gladiatora skrywał tajemnicę

Okazało się bowiem, że w miejsce spoczynku Eufratesa w późniejszych latach składano kolejne ciała. Naukowcy natrafili na szczątki dwunastu innych osób, kobiet i mężczyzn. Jak zaznaczają badacze, datowanie "dodatkowych" kości na V wiek wskazuje na zbiorowy pochówek. To właśnie z tej okazji do zdobień kamiennej trumny dodano symbole chrześcijańskie.

- Wstępne ustalenia sugerują, że krzyże wewnątrz grobowca zostały wyrzeźbione w V wieku, podczas gdy krzyże na pokrywie grobowca mogły zostać dodane w VII i VIII wieku - zaznaczył Mimaroglu.

Grobowiec posłużył kolejnym osobom

Kim byli pochowani w miejscu spoczynku gladiatora ludzie? Zdaniem badaczy, mimo faktu, że jest to mogiła zbiorowa, pochowani w tym miejscu ludzie musieli wyróżniać się w tamtych czasach wyższym statusem społecznym.

- Pochówki wewnątrz kościoła prawdopodobnie należą do klasy wyższej lub duchowieństwa, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby zwykła osoba została pochowana w tak skrupulatny sposób w świątyni - powiedział Mimaroglu "Turkiye Today".

Pod powierzchnią dawnej bazyliki, oprócz zaskakującego odkrycia grobowca gladiatora zaadaptowanego w zbiorową mogiłę, badacze znaleźli też starożytny system odprowadzania wody, dwie struktury przypominające kolejne groby, a także powstałe w późniejszych czasach kunsztowne mozaiki. Badania na wzgórzu Ayasoluk prowadzone są już kolejny raz i zawsze udaje się odkryć następne interesujące artefakty, które pozwalają lepiej zrozumieć historię Efezu i całego regionu. Naukowcy prawdopodobnie jeszcze wielokrotnie wrócą w to wyjątkowe miejsce.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gladiatorzy | Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy