Odkryto tajemnicze komnaty w piramidzie. Przepowiedziano to 200 lat temu
Egiptolog John Shae Perring, prowadząc w 1836 r. wykopaliska archeologiczne w Piramidzie Sahure, zauważył w środku kompleksu zawalony korytarz. Nie posiadał odpowiednich narzędzi, by odgruzować przestrzeń, jednakże stwierdził, że dalej we wnętrzu piramidy kryją się nieznane, dodatkowe pomieszczenia. Miał rację.
Zespół archeologów obecnie pracujący na terenie piramidy Sahure udowodnił, że "przepowiednie" Perringa są prawdą. Naukowcy w swoich badaniach wykorzystali lidar, jest to metoda, w której używa się impulsów laserowych do penetracji wszelkiego rodzaju przeszkód.
Laser ujawnił prawdę o piramidzie
W trakcie prac przeprowadzono laserowe mapowanie zewnętrznego i wewnętrznego obszaru piramidy. Na podstawie otrzymanych danych stworzono mapę 3D całej struktury. Lidar ujawnił, że wewnątrz kompleksu kryje się jeszcze osiem dotąd nieudokumentowanych pomieszczeń.
Archeolodzy sądzą, że zniszczony korytarz zawalił się wskutek długotrwałego oddziaływania zmian temperatury, wietrzenia i wysokiej wilgotności.
Egiptolog Mohamed Ismail Khaled z Julius-Maximilians-Universität w Würzburgu sugeruje, że nowo odkryte komory mogą być magazynami, w których mieszczą się przedmioty związane z pochówkiem królów.
Wspaniała piramida i wyjątkowy faraon
Piramida należy do dawnego władcy starożytnego Egiptu z V dynastii, faraona Sahure. Kompleks położony jest w nekropolii w Abusir. Jak zaznaczają specjaliści, struktura ta jest najprawdopodobniej pierwszą piramidą wybudowaną w tym szczególnym miejscu.
Wcześniej odkryto w niej wyjątkowe reliefy, które pomogły egiptologom odtworzyć różnego rodzaju aspekty panowania władcy oraz sposobu życia dawnych Egipcjan. Część z nich jest uważanych za "niezrównane w sztuce egipskiej", np. scena polowania ze świątyni grobowej, która ma wymiary 8 m na 3 m.
Naukowcy nadal są pod wrażeniem wyjątkowych polichromowanych płaskorzeźb, które "reprezentują najwyższą formę osiągniętą przez sztukę egipską w okresie Starego Państwa". Kolejni architekci w następnych tysiącleciach próbowali naśladować tę technikę.
Co ciekawe w Wielkiej Piramidzie Cheopsa znajduje się około 214 metrów bieżących reliefów, natomiast w piramidzie Sahure jest aż 370 metrów bieżących płaskorzeźb. Jednocześnie piramida Sahure wyróżnia się wykorzystaniem szeregu cennych materiałów, m.in. granitu, alabastru, czy bazaltu.
Pierwotnie piramida wznosiła się na wysokość 48 metrów, a długość boku wynosiła 78,5 metra. Jednakże wskutek długotrwałej erozji rozmiary kompleksu uległy pomniejszeniu. Szacuje się, że powierzchnia całego kompleksu w czasach świetności wynosiła około 10 000 metrów kwadratowych.
Imię Sahure ma oznaczać "Ten, który jest blisko Re". Nie wiadomo, w których konkretnie latach faraon władał starożytnym Egiptem, lecz egiptolodzy sądzą, że miało to miejsce między 2465 r. p.n.e. a 2325 r. p.n.e. Jak wskazują egiptolodzy, jego panowanie wyznacza kulturalny i polityczny punkt kulminacyjny V dynastii.
Za jego rządów doszło do rozkwitu egipskiej marynarki wojennej, w skład której weszła flota pełnomorska oraz wyspecjalizowane "łodzie wyścigowe". Rozwinął również handel dalekosiężny, wysyłał ekspedycje m.in. na tereny dzisiejszego Libanu. Sprowadził również bydło do Egiptu.