Odnaleźli w Turcji monumentalny starożytny grobowiec. Jakie skrywa tajemnice?

W zachodniej Turcji badacze odkopali ruiny tajemniczego sakralnego kompleksu z czasów rzymskich. Przeznaczony był dla wyjątkowych ludzi.

Ruiny sanktuarium Apollona Smintheusa w północno-zachodniej Turcji
Ruiny sanktuarium Apollona Smintheusa w północno-zachodniej Turcjimehmetozb123RF/PICSEL

Nowo odnaleziony grobowiec znajduje się w starożytnym greckim mieście Hamaxitus, które zlokalizowane jest na terenie dzisiejszej wioski Gülpınar w prowincji Çanakkale w zachodniej Turcji. Miasto Hamaxitus zostało wybudowane między VIII a VII wiekiem p.n.e. Około 150 r. p.n.e. po wybudowaniu świątyni ku czci Apolla Smintheusa stało się ono ważnym ośrodkiem religijnym.

Odkrycie monumentalnego starożytnego grobowca

Naukowcy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Çanakkale Onsekiz Mart (ÇOMÜ) w trakcie prac archeologicznych odsłonili liczący 2000 lat grobowiec z okresu rzymskiego. Tajemnicze struktury znajdują się obok sanktuarium Apollon Smintheus.

Wstępne badania ujawniły, że w środku grobowca znajdują się dobrze zachowane pochówki 10 osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Archeolodzy twierdzą, że kompleks został wybudowany na zlecenie "rzymskiej elity wysokiego szczebla". Dzięki temu odkryciu specjaliści uzyskali nowy wgląd w starożytne życie oraz w to, jaki wpływ na życie społeczne wywierała wspomniana wcześniej świątynia.

Hüseyin Yaman, członek zespołu wykopaliskowego, powiedział dla Daily Sabah: - Chcemy nie tylko zdobyć informacje na temat tradycji pochówku poszczególnych osób i społeczności, które kiedyś tu istniały, ale także przyczynić się do ustalenia obszaru rozmieszczenia obiektów sakralnych, czyli inaczej mówiąc, ustalenia granic obszaru sakralnego.

Dodał także: - W tym celu podczas wykopalisk prowadzonych w trzech różnych miejscach odsłoniliśmy pozostałości dwóch grobowców obok pozostałości fundamentów niektórych budowli. Na podstawie artefaktów znalezionych w jedynym pomieszczeniu, które wydawało się, że przetrwało z nienaruszonymi fundamentami monumentalnego grobowca, szacujemy, że pochodzi on sprzed około 2000 lat, czyli około pierwszego wieku naszej ery.

Kult Apolla Smintheusa

Słowo "Sminthos" w starożytnym języku myzyjskim oznacza "mysz". Język ten funkcjonował w północno-zachodniej Anatolii, wymarł około I wieku p.n.e. Jak podaje Greekcitytimes.com właśnie mysz była świętym zwierzęciem boga Apolla. Apollo ustanawiał sprawiedliwość, karząc złych królów poprzez epidemie dżumy, które szerzyły się za pośrednictwem tych zwierząt. Ponadto w Iliadzie Homera, Chryzeida (postać z mitologii greckiej, kapłanka Apollina w Troi) nazwała go "Smintianinem".

Najwcześniejsze wzmianki o świątyni Apolla Smintheusa pochodzą od Kallinusa, poety z Efezu, który żył w połowie VII wieku p.n.e. Opowiadał on, że miasto Hamaxitus zostało założone przez Trojańczyków. Od wyroczni mieli wcześniej usłyszeć, że mają zakładać miasta wszędzie tam, gdzie zaatakują ich "zrodzeni z ziemi". Kiedy dotarli w okolice Hamaxitus, miało dojść do niezwykłego wydarzenia, otóż cała skóra z ich ekwipunku została zjedzona przez hordę myszy. Doszli do wniosku, że "zrodzonymi z ziemi" były właśnie te zwierzęta, zatem tutaj wybudowali miasto, a potem świątynię.

Dlaczego na niektóre choroby nie ma szczepionek?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas