Oto najstarsza znaleziona wiadomość w butelce - ponad 130 lat pływała w morzu

Na jednej z plaż w Australii Zachodniej znaleziono wiadomość w butelce datowaną na 1886 rok, która przebyła prawie 950 kilometrów od miejsca wyrzucenia ze statku na Oceanie Indyjskim.

Oto najstarsza znaleziona wiadomość w butelce - ponad 130 lat pływała w morzu
Oto najstarsza znaleziona wiadomość w butelce - ponad 130 lat pływała w morzuGeekweek - import

Pewnego dnia plażowiczka, Tonya Illman, 50 metrów od linii brzegowej na Wedge Island znalazła starą butelkę ginu ze zwiniętą wiadomością. Co wydaje się zaskakujące, mimo że brakowało korka, zarówno butelka, jak i jej zawartość, były w dużej mierze nienaruszone. Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam do głowy w przypadku tego typu znalezisk, to wiadomość rozbitka z bezludnej wyspy, ale w tym przypadku mamy do czynienia ze zdecydowanie bardziej przyziemną sytuacją. Wiadomość jest bowiem częścią niemieckiego eksperymentu, który trwał od 1864 do 1933 roku, a jego celem było badanie prądów oceanicznych.

W tym czasie za burtę z niemieckich statków zostało wyrzuconych tysiące butelek, a każda zawierała karteczkę z datą, dokładnymi współrzędnymi statku, z którego butelka została wyrzucona, nazwą statku, portem macierzystym i trasą, którą podróżował. Po drugiej stronie notatki był kwestionariusz, w którym ktokolwiek znalazł butelkę, zapisywał, kiedy i gdzie ją znalazł, a następnie odsyłał taką wiadomość do Niemieckiego Obserwatorium Marynarki Wojennej w Hamburgu lub najbliższego niemieckiego konsulatu. Atrament z pióra kapitana wyblakł, ale mąż Tonyi, Kym Illman, postanowił mimo tego odczytać część pisma – udało się z datą (12 czerwca 1886), współrzędnymi, trasą (z Cardiff do Makassar) oraz nazwą statku (Paul).

Małżeństwo zabrało wiadomość i butelkę do Muzeum Australii Zachodniej w celu potwierdzenia. Tamtejsi eksperci potwierdzili, że butelka i papier datowane są na właściwy okres, a Paula popłynęła wyznaczoną trasą w 1886 roku. Najbardziej spektakularne potwierdzenie nadeszło jednak dopiero po skontaktowaniu się z badaczami w Niemczech. - Niewiarygodne, podczas poszukiwań archiwalnych w Niemczech znaleziono oryginalny dziennik Pauli i był tam wpis z 12 czerwca 1886 roku dokonany przez kapitana, w którym odnotowano wyrzucenie dryfującej butelki za burtę. Data i współrzędne zgadzają się dokładnie z tymi na wiadomości o butelce - stwierdził Ross Anderson, kustosz archeologii morskiej w Muzeum Australii Zachodniej.

Porównanie pisma odręcznego wiadomości na butelce podpisanej przez kapitana i dziennika Pauli pokazuje, że pismo odręczne jest identyczne pod względem stylu kursywy, skosu, czcionki, odstępów, akcentowania obrysu, wielkich liter i stylu numeracji. Jest o tyle ciekawe, że spośród tysięcy butelek wyrzuconych z niemieckich statków w ramach eksperymentu odnaleziono dopiero 663. Co więcej, ta ostatnia jest również najstarszą znalezioną do tej pory - poprzedni rekordzista miał 108 lat i był częścią podobnego eksperymentu przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii.

Źródło: GeekWeek.pl/sciencealert

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas