Polacy znaleźli unikalne papirusy z listami rzymskich centurionów

Polscy archeolodzy odkryli w Berenike papirusy z listami rzymskich centurionów stacjonujących w Egipcie. Oprócz unikalnych dokumentów znaleziono także inne relikty.

Archeolodzy poinformowali o ciekawym odkryciu. Zdj. ilustracyjne.
Archeolodzy poinformowali o ciekawym odkryciu. Zdj. ilustracyjne.Zalfija, CC BY 4.0Wikimedia Commons

Berenike to antyczne miasto i port w Egipcie, znajduje się tu także ważne stanowisko archeologiczne. Przez wiele lat badacze odnaleźli na tym obszarze sporo cennych śladów przeszłości.

Teraz archeolodzy z Polski podczas badań unikalnego cmentarzyska zwierząt w Berenike odkryli nie tylko pochówki, ale i nagromadzenie ciekawych artefaktów, w tym papirusów z listami rzymskich centurionów.

Archeolodzy z Polski dokonali ważnego odkrycia w Egipcie

Międzynarodowy zespół kierowany przez doktor hab. Martę Osypińską badał w Berenike unikalne cmentarzysko z I i II wieku - chowano tu zwierzęta. Oprócz pochówków badacze znaleźli także inne relikty. Wśród znalezisk jest ekskluzywna ceramika, monety rzymskie, czy zapinkę płaszcza legionisty, informuje "Nauka w Polsce".

Oprócz tego serwis podaje, że odnaleziono ostrakony, czyli fragmenty tekstów na ceramice, a także wspomniane papirusy, które mogą być bezcennym źródłem wiedzy o antycznych mieszkańcach Berenike.

Polscy archeolodzy znaleźli unikalne papirusy w Egipcie.Nauka w Polsce, K.Braulińskamateriał zewnętrzny

Listy rzymskich centurionów odkryte w Berenike

Specjaliści podali, że nikt wcześniej nie znalazł na tym stanowisku papirusów. Imiona pojawiające się w odnalezionych listach oficerów i dowódców legionów rzymskich to Haosus, Lucyniusz i Petroniusz.

- W korespondencji tej Petroniusz pyta stacjonującego w Berenike Lucyniusza o ceny poszczególnych ekskluzywnych towarów. Pojawia się też stwierdzenie: oddaję ci pieniądze, wysyłam je dromedariusami (oddział legionistów poruszający się na dromaderach). Zaopiekuj się nimi, żebyś im zapewnił cielęcinę i tyczki do namiotów - powiedziała "Nauce w Polsce" dr hab. Marta Osypińska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Polscy archeolodzy w Egipcie. Niezwykła ranga znalezisk

Początkowo trudno było ocenić rangę odnalezionych papirusów, archeolodzy znaleźli bowiem tylko małe, kilkucentymetrowe ruloniki. Kiedy na miejsce dotarł epigrafik, szef instytutu papirologii Uniwersytet w Heidelbergu prof. Rodney'a Asta, wszystko się zmieniło.

- Razem z żoną z tych małych ruloników złożyli puzzle półmetrowej długości i 30 cm szerokości. Przykryli je szybą, by mogły się rozprostować i byli w stanie złożyć z nich kilka listów. Teraz teksty te są ciągle jeszcze dokładnie studiowane - opisuje "Nauce w Polsce" badaczka.

To i inne odkrycia na stanowisku w Berenike są niezwykle ważne.

- Dla egiptologów i innych naukowców zajmujących się antykiem to odkrycie skrajnie rzadkie i dużego kalibru. W tej części świata stanowisk z okresu rzymskiego jest bardzo mało. Egipcjanie nie promują tego czasu w historii m.in. dlatego, że to moment, kiedy byli podbici. Natomiast ranga tych odkryć jest naprawdę fenomenalna - powiedziała wspomnianemu serwisowi Osypińska.

Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas