Polak znalazł skarb. Niezwykle cenna złota moneta
Podczas poszukiwań z wykrywaczem metali w woj. zachodniopomorskim pan Daniel Kwaśniak vel Kwaśniewski odkrył cenną monetę - to złoty gulden reński arcybiskupa Ottona von Ziegenheina. Zachowana w świetnym stanie moneta trafiła do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Jak wygląda taka moneta i co wiadomo o tym wyjątkowym znalezisku?
Poszukiwania z wykrywaczem metali od dawna wspierają prace archeologów, a także stanowią hobby, które szczególnie przyciąga pasjonatów historii. Umożliwia to bowiem docieranie do ukrytych w ziemi śladów dawnych wydarzeń.
Wyprawy w teren prowadzą niekiedy do odkryć, które zaskakują nawet najbardziej doświadczonych poszukiwaczy. Od drobnych, codziennych przedmiotów po historyczne artefakty - każda znaleziona rzecz może opowiadać wyjątkową historię i rzucać nowe światło na przeszłość badanej okolicy.
Skarb ukryty w ziemi. Cenna złota moneta
Przekonał się o tym na dniach pan Daniel Kwaśniak vel Kwaśniewski, pasjonat historii oraz członek Stowarzyszenia im Św. Korduli. Mężczyzna po uzyskaniu odpowiednich zgód od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie prowadził poszukiwania z wykrywaczem metali w okolicach Kamienia Pomorskiego w województwie zachodniopomorskim.
W warstwie ornej na głębokości ok. 10 centymetrów pan Daniel trafił na niezwykle cenną monetę. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, do którego trafiła moneta, podało, że detektorysta znalazł średniowiecznego złotego guldena reńskiego arcybiskupa Ottona von Ziegenheina - arcybiskupa i elektora Trewiru od 1419 r. do 1430 r. Odkrycie jest tym bardziej wyjątkowe, że moneta zachowała się w doskonałym stanie.
- To niesamowite uczucie móc znaleźć coś tak cennego. Cieszę się, że moje odkrycie może pomóc w lepszym zrozumieniu przeszłości Pomorza - powiedział pan Daniel.
Złoty gulden odkryty w Polsce. Mógł być częścią większego skarbu
Otton był jedną z kluczowych postaci politycznych i religijnych Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Monety arcybiskupa miały ogromną wartość. Odkrycie guldena arcybiskupa Ottona von Ziegenheina w okolicach Kamienia Pomorskiego udowadnia średniowieczną rangę i bogatą historię regionu, ale nie tylko.
- Odkrycie złotego guldena w Polsce jest wydarzeniem unikalnym. Jest to dowód na intensywne kontakty handlowe i polityczne Pomorza z centralną Europą w XV wieku. Moneta mogła trafić na teren Księstwa Pomorskiego jako element wymiany handlowej. Nie można wykluczyć również, że była częścią większego skarbu, który mógł zostać ukryty podczas konfliktów zbrojnych - podaje Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
Złoty gulden reński arcybiskupa Ottona von Ziegenheina
Moneta ma średnicę 28 mm i grubość 0,7 mm. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, moneta datowana jest na koniec rządów arcybiskupa Ottona, czyli 1429-1430 rok.
- Na awersie monety w centralnym miejscu przedstawiony został arcybiskup Otton von Ziegenhein w stroju liturgicznym, z pastorałem w jednej ręce, drugą dwoma palcami skierowanymi do góry w geście błogosławieństwa. Wizerunek otacza łacińska inskrypcja OTTONIS / ARCPI''TR', oznaczająca "Otton Arcybiskup Trewiru". Po bokach umieszczono symbole religijne charakterystyczne dla arcybiskupstwa w Trewirze, podkreślające jego władzę duchową. Na rewersie monety ukazana została tarcza herbowa arcybiskupstwa otoczona ozdobnym okręgiem. W otoku monety widnieje inskrypcja "MONETA-NOVA-AVREA-OVEN", oznaczająca "Nowa złota moneta Offenbachu" - wyjaśnia muzeum.
Muzeum dodaje, że "reński gulden lub florin pojawił się w 1354 roku jako kopia florenckiego florina (waga 1⁄ 66 kolońskiej marki złota, 23 1⁄4 karatów czystego złota, czyli 3,43 g czystego złota). Jednak na początku XV wieku stracił prawie jedną czwartą zawartości złota. W 1419 roku ważył 1⁄67 kolońskiej marki złota, 19 karatów czystego złota; stąd 2,76 g czystego złota".
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!