Pomógł wygrać II wojnę światową. Ujawnili niewidziane wcześniej zdjęcia
Wielka Brytania opublikowała zdjęcia, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego. Możemy na nich oglądać Colossusa, czyli tajny brytyjski komputer łamiący szyfry, który przyczynił się do wygrania przez aliantów II wojny światowej.
Z okazji zbliżającej się 80. rocznicy zbudowania Colossusa, czyli serii programowalnych maszyn cyfrowych opartych na teoretycznych podstawach prac Alana Turinga, brytyjska służba specjalna Government Communications Headquarters rzuca nowe światło na "genezę i działanie Colossusa", przez wielu uważanego za pierwszy komputer cyfrowy.
Colossus został zbudowany przez Toma Flowersa w brytyjskim ośrodku kryptograficznym Bletchley Park. Składał się z 1500 lamp elektronowych, posiadał czytnik taśmy perforowanej z możliwością wprowadzania danych z prędkością do 5000 znaków na sekundę i przeznaczony był do zastosowań wojskowych.
Służył do rozpracowywania sposobu działania niemieckiej Maszyny Lorenza i łamania jej szyfrów i właśnie m.in. z tego powodu jego istnienie było utrzymywane w tajemnicy aż do początku XXI wieku (obecnie w Muzeum w Bletchley Park znajduje się jego działająca replika).