Rzadki złoty order Virtuti Militari na aukcji. Jest wart fortunę

Order Virtuti Militari ze złota trafił na aukcję, nabywca zostanie wyłoniony już 18 maja. Medal został wystawiony na sprzedaż w niemieckim domu aukcyjnym Andres Thies EK. Jak podkreślono w opisie aukcji, jest to "niezwykle rzadki przedmiot kolekcjonerski".

Order Virtuti Militari ze złota trafił na aukcję, nabywca zostanie wyłoniony już 18 maja. Medal został wystawiony na sprzedaż w niemieckim domu aukcyjnym Andres Thies EK. Jak podkreślono w opisie aukcji, jest to "niezwykle rzadki przedmiot kolekcjonerski".
Złoty order Virtuti Militari trafił na aukcję. /Dom aukcyjny Andres Thies EK /materiał zewnętrzny

Order Virtuti Militari ustanowiony w 1792 r. jest najwyższym polskim odznaczeniem wojennym, nadawanym za wybitne zasługi. Jest także uznawany za jedno z najstarszych tego typu odznaczeń na świecie. 

Niektóre egzemplarze są niezwykle rzadkie i wzbudzają szczególne zainteresowanie wśród kolekcjonerów. Na aukcję trafił właśnie jeden z takich obiektów.

Order Virtuti Militari za zasługi

W 1792 roku król Stanisław August Poniatowski ustanowił specjalne odznaczenie. Order Virtuti Militari (łac. Cnocie wojskowej) po raz pierwszy został przyznany w związku ze zwycięstwem w wojnie polsko-rosyjskiej przeciwko konfederacji targowickiej, w obronie Konstytucji 3 maja, pod Zieleńcami.

Reklama

Julian Skelnik, autor monografii "Medal Virtuti Militari", potwierdza istnienie jedenastu zachowanych egzemplarzy medalu z 1792 r. (złotych i srebrnych). Ponadto jedynie trzy z nich znajdują się w kolekcjach prywatnych. Pozostałe znalazły się w zbiorach muzealnych: dwie sztuki w Petersburgu w Rosji, jedna w Pradze w Czechach i pięć w Polsce.

Rzadki egzemplarz Virtuti Militari na aukcji

Od czasu do czasu tego typu obiekty trafiają na aukcje. Tym razem rzadki okaz odznaczenia Virtuti Militari - złoty, wybity z oryginalnej matrycy - został wystawiony na sprzedaż w niemieckim domu aukcyjnym. Nie podano, z jakiego źródła dom aukcyjny pozyskał to odznaczenie, jednak zaznaczono, że order ten jest zobrazowaniem najwcześniejszej formy Virtuti Militari. Zaznaczono także, że to  "niezwykle rzadki przedmiot kolekcjonerski".

- Ta najwcześniejsza forma orderu Virtuti Militari jest przedmiotem, który od wieków traktowany jest w Polsce jako prawdziwy skarb narodowy - opisuje przedmiot dom aukcyjny Andreas Thies EK.

Złote odznaczenie Virtuti Militari jest warte fortunę

Owalny medal, choć wybity z oryginalnego stempla, pochodzi z XIX wieku. Na awersie wystawionego na aukcję odznaczenia widnieje monogram królewski SAR (łac. Stanislaus Augustus Rex) zwieńczony koroną królewską, a pod nim są dwie gałązki palmowe. Na rewersie umieszczono dwuwierszem napis VIRTUTI MILITARI, a poniżej również znajdują się gałązki palmowe. 

Dom aukcyjny w opisie uwzględnił parę informacji na temat historii ustanowienia Virtuti Militari. Cena wywoławcza tego niezwykle rzadkiego obiektu kolekcjonerskiego to 20 tys. euro., a więc ok. 85 tys. zł. Licytować można osobiście, przez pełnomocnika, przez telefon, a także online. Order zostanie zbyty 18 maja.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aukcja | Kolekcjonerstwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy