Szwedzcy archeolodzy odkryli niezwykły miecz. To relikt wielkiej wojny

Archeolodzy znaleźli zabytkowy miecz podczas prac na stanowisku w szwedzkim mieście Kalmar. Według ustaleń zachowane uzbrojenie pochodzi z XVII wieku i służyło duńskiemu żołnierzowi w jednej z największych wojen w historii Skandynawii.

  • Szwedzcy archeolodzy grupy Arkelogerna znaleźli miecz podczas prac badawczych nad pozostałościami dawnej farmy.
  • Wśród pozostałości gospodarstwa Szwedzi ku swojemu zaskoczeniu znaleźli dobrze zachowany miecz.
  • Jego wygląd wskazuje na pochodzenie z XVII wieku. Według ustaleń należał do duńskiego żołnierza, który służył podczas wojny kalmarskiej, jednego z największych konfliktów rozgrywającego się w Skandynawii.
  • Archeolodzy mają już podejrzenia, z jakiego rodzaju mieczem mają do czynienia. Może on być bowiem niezwykle ważnym eksponatem w historii rozwoju broni w Europie.

Reklama

Niezwykła broń, która pomogła odkryć 400-letnią tajemnicę

Archeolodzy z grupy Arkelogerna nie spodziewali się znaleźć takiego zabytku historii. Podczas swoich prac w miejscowości Kalmar liczyli na odkrycie tajemnicy dawnej farmy, której pozostałości znaleźli pod jednym ze skrzyżowań. Wiedzieli, że spłonęła w 1611 roku. Nie mieli pewności jednak czy był to przypadek, czy ktoś podpalił gospodarstwo. Niezwykłe odkrycie dało im odpowiedź.

Odsłaniając pozostałości piwnicy dawnej gospody, znaleźli w niej dobrze zachowany duński miecz. Archeolodzy byli niezwykle zaintrygowani znaleziskiem. Potwierdził on bowiem, że gospoda musiała zostać spalona w trakcie bitwy w maju 1611 roku podczas wojny kalmarskiej. Ustalono, że miecz należał do duńskiego żołnierza, który mógł zginąć podczas walk o miasto.

Jednak gdy znaleziona broń pomogła potwierdzić podejrzenia o losie gospodarstwa, jej charakterystyka zachwyca archeologów. Miecz może być bowiem niezwykle istotnym przykładem ewolucji wojskowości w Europie.

Znaleziony miecz przykładem ogniwa w historii wojskowości

Broni, przyjrzał się historyk i archeolog pola bitwy, Bo Knarrström. Zauważył on, że miecz ma cechy zarówno broni kłującej średniowiecznego, jak i broni używanych w wieku XVII i XVII. Oznaczałoby to, że archeolodzy mają do czynienia z materialnym przykładem rozwoju sztuki wojennej w Europie.

Ostateczny werdykt czym dokładnie jest znaleziona broń, wydadzą szwedzcy archeolodzy, którzy już zaczęli badania nad ekscytującym odkryciem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | historia | Skandynawia | miecz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy