Tajemnicza sieć megastruktur w Europie. Nikt o niej nie wiedział!

Nasz kontynent skrywa mnóstwo tajemnic i zagadek. Teraz w wyniku ciężkiej pracy naukowców dokonano niezwykłego odkrycia ponad 100 kompleksów, które rzucają nowe światło na prehistoryczne społeczeństwa Europy. Czy europejska ludność sprzed kilku tysięcy lat dorównywała cywilizacji mykeńskiej, hetyckiej i starożytnego Egiptu?

Naukowcy z University College Dublin z Irlandii wraz z badaczami z Serbii i Słowenii, analizując zdjęcia satelitarne i lotnicze, odnaleźli w północnej Serbii ponad 100 nieznanych wcześniej prehistorycznych megastruktur, które należały do "złożonego społeczeństwa".

- Przetestowaliśmy ustalenia ze zdjęć satelitarnych naziemnych, korzystając z badań, wykopalisk i prospekcji geofizycznej. Zdecydowana większość kompleksów powstała między 1600 a 1450 rokiem p.n.e. i praktycznie wszystkie uległy zniszczeniu około 1200 roku p.n.e., były one masowo porzucane - powiedział prof. Barry Molloy z University College Dublin.

Reklama

Jak wskazują archeolodzy, wczesne społeczeństwa Europy do obrony swojego miejsca zamieszkania stosowali specjalny typ ogrodzeń, które były prekursorami dla późniejszych wielkich wałów/fortyfikacji obronnych (grodów).

We wspomnianej części Europy do tej pory odkryto takie prehistoryczne kompleksy jak Gradište Iđoš, Csanádpalota, Sântana i Corneşti Iarcuri, które otoczone jest 33 km rowów. Jednakże nowe badania ujawniają, że "megaforty" tworzyły sieć współzależnych i blisko spokrewnionych grup społecznych, w których żyło nawet dziesiątki tysięcy osób.

Badania nad nowo odkrytymi prehistorycznymi strukturami

Naukowcy w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Cisy, która jest lewostronnym dopływem Dunaju, odkryli szereg tajemniczych prehistorycznych struktur - stanowiska te zostały nazwane Tisza Site Group (TSG).

Jak wskazują naukowcy, dawne fortyfikacje znajdują się w promieniu zaledwie pięciu kilometrów od siebie (lokalizowane były głównie wzdłuż koryta Cisy i Dunaju), co wskazuje, że kompleksy były zamieszkiwane przez społeczności, które ściśle ze sobą współpracowały.

Archeolodzy uważają, że TSG była jednym z głównych centrów innowacji w prehistorycznej Europie. W okresie około 1500-1200 r. p.n.e. kompleksy stanowiły istotny węzeł w dawnej sieci społeczeństw, do których zalicza się społeczeństwo Mykeńczyków, Hetytów i społeczeństwo Nowego Państwa w Egipcie.

Badacze są zafascynowani ujawnieniem kolejnej prehistorycznej tajemnicy Europy, jednocześnie zauważają, że odnalezienie megastruktur datowanych na drugie tysiąclecie przed naszą erą jest dodatkowo istotne. Jak twierdzą naukowcy, właśnie w tym okresie miał miejsce "znaczący punkt zwrotny w prehistorii Europy".

- Rok 1200 p.n.e. był uderzającym punktem zwrotnym w prehistorii Starego Świata, kiedy królestwa, imperia, miasta i całe społeczeństwa upadły w ciągu kilku dziesięcioleci na rozległym obszarze południowo-zachodniej Azji, północnej Afryki i południowej Europy - dodał prof. Molloy.

W trakcie upadku TSG około 1200 r. p.n.e., na naszym kontynencie zaczęły się rozprzestrzeniać nowe wyrafinowane techniki wojskowe, a także nowe metody budowania fortyfikacji, które swoje początki miały właśnie w TSG.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: historia | archeologia | Europa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy