Tajemnicze dzienniki gdańskiego podróżnika

Dzienniki zawierają zapiski Nathaneala Jacoba Gerlacha z podróży po Europie. Biblioteka Politechniki Gdańskiej poszukuje śmiałków, którzy rozszyfrują rękopisy gdańskiego podróżnika.

Strona tytułowa nie przetłumaczonego jeszcze dzieła
Strona tytułowa nie przetłumaczonego jeszcze dziełaPomorska Biblioteka Cyfrowadomena publiczna

Gerlach odbył podróż po Europie w latach 1727-1730. Zapisał 12 dzienników, z których do dziś zachowało się osiem.

- Każdy tom liczy około 300 stron. Spisane są piórem, po niemiecku, pismem neogotyckim, które jest dla nieprawnego oka trudne do rozszyfrowania. Tekstom towarzyszą przepiękne barwne ilustracje ukazujące florę, faunę i architekturę" - opowiadała PAP Kamila Kokot z Biblioteki Politechniki Gdańskiej.

Dlatego pracownicy biblioteki poszukują partnerów, którzy pomogliby w przetransliterowaniu i przełożeniu dzienników na język polski. Pracę ułatwi to, że w latach 2011-2016 zostały zdigitalizowane i można je znaleźć na stronach Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

Dlaczego dzienniki Gerlacha są takie interesujące i warte przełożenia? Kokot podkreśla, że są unikatowe. "Wiemy, że było ich w sumie dwanaście, ale w naszych zbiorach pozostało tylko 8. Pozostałe zaginęły w czasie II wojny światowej lub znajdują się w prywatnych kolekcjach" - opowiada.

Szczegółowa treść dzienników jest nieznana; do tej pory wykonano jedynie ich krótki opis bibliograficzny. Na początek Kokot i Rojek chcą skupić się na pracy nad pierwszym tomem. Dotyczy on początku wyprawy obu śmiałków: z Gdańska przez Kaszuby, Pomorze, Brandenburgię, Saksonię, Hesję aż do Renu i granic Niderlandów. Zawarto tam obserwacje dotyczące fauny, flory, ale też matematyki, maszyn, ekonomii i literatury.

Kokot mówi, że Gerlach jest dość tajemniczą postacią.

- Zapewne był bogatym gdańskim kupcem, bo tylko osoba wysoko postawiona mogła sobie pozwolić na kilkuletnia podróż po Europie - zaznacza.

Był przybranym synem jednego ze współzałożycieli Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego, Jacoba Theodora Kleina. Była to elitarna grupa zajmująca się nauką. Jednym z jej celów było popularyzowanie wiedzy i gromadzenie wielkich księgozbiorów. Fischer, który wybrał się w podróż z Gerlachem, był natomiast jego starszym mentorem.

W ramach projektu naukowcy mają zamiar odszyfrować tajemnicze zapiski, aby poznać m.in. sposób podróżowania i życie codzienne w XVIII-wiecznej Europie.

Pamiętniki zawierają dokładny opis trzyletniej podróżyPomorska Biblioteka Cyfrowadomena publiczna
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas