Tajemniczy ołtarz ofiarny w sercu dżungli. Znaleźli szczątki dzieci
Archeolodzy prowadzący prace w sercu Parku Narodowego Tikal w Gwatemali, dawnej perle cywilizacji Majów, dokonali przełomowego odkrycia. W rezydencji w centrum starożytnego miasta odkopali ołtarz Teotihuacan, który służył do składania rytualnych ofiar. Znalezisko może całkowicie odmienić nasze rozumienie relacji między dwiema potężnymi cywilizacjami Mezoameryki.

O odkryciu w obrębie starożytnego Tikal, rozległego miasta-państwa, które przez wieki rywalizowało z dynastią Kaanul o dominację w świecie Majów, poinformowało Ministerstwo Kultury i Sportu Gwatemali. Wewnątrz jednej z rezydencji archeolodzy odnaleźli ołtarz o wymiarach około 1x2 metry, pokryty wapieniem, z charakterystyczną dla Teotihuacan figurą Bogini Burzy. Prace nad odkryciem trwały półtora roku, zanim badacze zdecydowali się ogłosić rezultaty.
Dziecięce ofiary na ołtarzu Teotihuacan w ruinach Majów
Jak poinformowała Lorena Paiz, archeolożka kierująca pracami wykopaliskowymi, po trzech stronach ołtarza znaleziono też szczątki trojga dzieci nie starszych niż cztery lata. To jej zdaniem potwierdzenie obecność ludzi z Teotihuacan na terenach Gwatemali oraz praktykowane przez nich rytuały ofiarne. María Belén Méndez, badaczka niezwiązana z odkryciem, komentując ogłoszenia podkreśla jednak, że kwestia ofiary istniała w obu kulturach i "nie chodziło tu o brutalność, lecz o sposób nawiązania kontaktu z niebem".
Teotihuacan i Majowie: starożytna współpraca czy rywalizacja?
Teotihuacan, czyli "miasto bogów" w pobliżu dzisiejszego Meksyk, było jednym z największych ośrodków miejskich starożytnego świata. W okresie swojego rozkwitu, między 100 r. p.n.e. a 750 r. n.e., liczyło ponad 100 tysięcy mieszkańców i rozciągało się na ponad 20 km². Zostało opuszczone na długo przed powstaniem imperium Azteków, co do dziś stanowi zagadkę dla badaczy.
Odkrycie ołtarza w Tikal - około 525 kilometrów na północ od stolicy Gwatemali - pokazuje nie tylko daleki zasięg tej kultury, ale także potwierdza, że Tikal pełniło rolę centrum międzykulturowej wymiany. Edwin Román, kierownik Projektu Archeologicznego Tikal Południe, podkreślił, że odkrycie ukazuje realną interakcję społeczno-polityczną między elitami Teotihuacan a Majami z Tikal w latach 300-500 n.e.
Odkrycie to wzmacnia przekonanie, że Tikal było kosmopolitycznym centrum, odwiedzanym przez przedstawicieli innych kultur
Z uwagi na charakter znaleziska oraz jego historyczne znaczenie, miejsce to nie zostanie na razie udostępnione zwiedzającym.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!