Tatuaże mumii sprzed 1000 lat. Nawet dziś tak nie umiemy!
Z pomocy laserów korzystamy najczęściej do usuwania niechcianych wzorów z naszego ciała, ale jak pokazuje badanie opublikowane na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), mogą one również ujawniać tatuaże zdobiące fragmenty 1200-letniej zmumifikowanej skóry. I właśnie w takim celu wykorzystali je naukowcy, którzy nie mogą wyjść z podziwu dla umiejętności autorów tych ozdobnych rysunków.
Dzięki nowo opracowanej technice laserowej międzynarodowy zespół badaczy zidentyfikował złożone wzory tatuaży na zmumifikowanych ludzkich szczątkach, które pochodzą z kultury Chancay. To prehiszpańska cywilizacja zamieszkująca doliny obecnego wybrzeża Peru w latach 1000-1470 n.e., która prawdopodobnie została wchłonięta przez Państwo Inków, gdy ta większa i potężniejsza grupa rozszerzyła swoje terytorium na ziemie Chancay.
Humorystyczna ceramika i skomplikowane tatuaże
Jak wyjaśniają badacze, kultura Chancay znana była z masowej produkcji tekstyliów, ale zostawiała po sobie również ceramikę. Ta ostatnia nie była szczególnie ozdobna, bo większość artefaktów to proste czarno-białe naczynia z kolorowymi akcentami, z których część przedstawia humorystyczne sceny. Nie oznacza to jednak, że przedstawiciele Chancay nie mieli artystycznych zapędów - tyle tylko, że zamiast w naczynia, inwestowali je w ozdabianie ciała.
Bo tatuaże, ujawnione w ramach nowego badania, są zdecydowanie bardziej skomplikowane niż wzory widoczne na ceramice tej kultury, co zdaniem badaczy może wskazywać na nie jako jeden z głównych kierunków artystycznych, być może mający głębokie znaczenie kulturowe lub duchowe. Zespół naukowców wykorzystał do ich zbadania nową technikę, pierwotnie opracowaną do analiz skamieniałości dinozaurów, zwaną laserowo wzbudzaną fluorescencją (LSF), a efekty przeszły najśmielsze oczekiwania.
Nieznana symbolika i kolejne badania
Po jej zastosowaniu na zmumifikowanej skórze, badacze mogli dostrzec wyjątkowo precyzyjne wzory z bardzo wąskimi liniami i szczegółami. Tatuaże przedstawiają złożone kształty i geometryczne wzory - według Michaela Pittmana, współautora badania i archeologa z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu, niektóre tatuaże z badania przewyższają precyzję artystyczną znanych przykładów tekstyliów i sztuki naskalnej Chancay.
Najbardziej zaskoczyła nas szczegółowość tatuaży Chancay. Odkryte przez nas linie o grubości 0,1–0,2 mm są cieńsze niż jakiekolwiek linie, jakie może stworzyć standardowa nowoczesna igła tatuażowa #12, więc poziom umiejętności i wysiłku wymaganego od artysty Chancay naprawdę nas zdumiał
I choć to badanie rozszerza naukowe rozumienie artystycznego wyrazu kultury Chancay, jednocześnie rodzi również pytania o rolę tatuaży, która jak wyjaśniają badacze wciąż jest analizowana. Co więcej, zespół ma zamiar wykorzystać tę samą technikę do innych starożytnych zmumifikowanych szczątków z całego świata, aby dostarczyć więcej informacji o starożytnej sztuce tatuażu:
Planujemy obrazować inne starożytne tatuaże z całego świata za pomocą tej nowej technologii, ponieważ uważamy, że otwiera to ekscytującą nową perspektywę na odkrywanie wpływowych aspektów historii tej ważnej formy sztuki
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!