To liczący 4 tys. lat grobowiec egipskiego lekarza i maga
Zespół archeologów odkrył w Egipcie liczący 4000 lat grobowiec należący do znanego królewskiego lekarza, który prawdopodobnie specjalizował się w leczeniu ukąszeń jadowitych stworzeń. Znalezisko miało miejsce w Sakkarze, będącej miejscem pochówku królów najstarszych dynastii i dostojników państwowych. Uważa się, że na jej terenie mógł zostać pochowany m.in. pierwszy znany król Egiptu, Narmer.
Choć istnieją dowody na to, że grobowiec został splądrowany przez złodziei, jego ściany pozostały nienaruszone i wciąż można podziwiać ich bogate zdobienia. Jak poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności w poście na Facebooku, miejsce to zdobią wspaniałe rzeźby i malowidła, w tym pięknie malowane fałszywe drzwi oraz sceny ofiar pogrzebowych.
Kim był Teti Neb Fu?
Na podstawie bogatych zdobień sarkofagu zespół archeologów ustalił, że szczątki należą do królewskiego lekarza z czasów Starego Państwa – Teti Neb Fu. Był on lekarzem na dworze faraona Pepiego II, który objął tron w czasach szóstej dynastii starożytnego Egiptu, między 2305 a 2118 rokiem p.n.e.
Teti Neb Fu pełnił wiele prestiżowych funkcji, jak główny lekarz pałacowy, naczelny dentysta oraz dyrektor ds. roślin leczniczych. Był również kapłanem i „magiem” bogini Selkit, opiekunki jadowitych stworzeń. Z tego powodu naukowcy przypuszczają, że Teti Neb Fu był ekspertem w leczeniu ukąszeń i użądleń jadowitych zwierząt.
Znaczenie odkrycia
Wykopaliska w tej części Sakkary rozpoczęły się w 2022 roku. W pobliżu odkryto już groby władców z pierwszej dynastii Egiptu oraz świętego byka Apisa, fizyczną inkarnację boga Ptaha. W sąsiedztwie grobowca Teti Neb Fu odnaleziono także groby innych pracowników króla Pepiego II i jego żon. Wśród znalezisk znajduje się również kamienny sarkofag z hieroglifami, które podają imię i tytuły właściciela grobowca.
Minister turystyki i starożytności, Muhammad Ismail Khaled, podkreślił, że to odkrycie rzuca nowe światło na codzienne życie w czasach Starego Państwa. Szczególnie istotne jest ukazanie, jak wysoko ceniono medycynę i magię, skoro Teti Neb Fu doczekał się tak bogatego pochówku.
Medycyna i magia w starożytnym Egipcie
Starożytni Egipcjanie znani byli z wielu zaawansowanych praktyk medycznych. Próbowali leczyć raka mózgu, diagnozowali cukrzycę, stosowali krokodyle odchody jako środek antykoncepcyjny i byli świadomi, że niektóre pozycje siedzące mogą prowadzić do uszkodzeń kości. Przez ponad 3000 lat lekarze egipscy zgromadzili ogromną wiedzę na temat układu krążenia, wczesnej stomatologii oraz leczenia depresji i demencji.
Mistrzostwo w balsamowaniu zmarłych zapewniło im również zaawansowaną znajomość chemii. Jednocześnie ważną rolę w ich codziennym życiu odgrywała też magia - według Muzeum Brooklyńskiego w III wieku p.n.e. Egipt nazywano „matką magów”. Dowody na to znajdują się również w Biblii hebrajskiej, gdzie magowie faraona rywalizowali z Mojżeszem i Aaronem, zamieniając swoje laski w węże. Egipcjanie wierzyli, że manipulacja słowami, obrazami, mową i rytuały mogą wpływać na rzeczywistość.