Ujawnili twarz najstarszego człowieka w historii. Badacze zdumieni

Po latach badań i symulacji archeolodzy stworzyli rekonstrukcję najstarszego odkrytego człowieka, który żył aż 300 000 lat temu. To prawdziwa archeologiczna rewolucja.

Naukowcy zrekonstruowali twarz najstarszego człowieka w historii
Naukowcy zrekonstruowali twarz najstarszego człowieka w historii@OlujinmiToluwa1Twitter
Naukowcy zrekonstruowali twarz najstarszego człowieka w historii@OlujinmiToluwa1Twitter

W 2017 roku podczas wykopalisk w marokańskim stanowisku Dżabal Ighud odkryto intrygującą czaszkę. Początkowo określana została przypisana Neandertalczykowi, jednak badania wskazały, że musiała należeć do jednego z wczesnych reprezentantów Homo Sapiens. W połączeniu z datowaniem jej wieku na ok. 300 000 lat czaszka ta jest najstarszą pozostałością człowieka w historii.

Ze względu na jej unikalność i dobry stan zachowania, badacze podjęli się próby rekonstrukcji twarzy "najstarszego człowieka w historii". Zadania podjął się zespół pod wodzą uznanego specjalisty od sądowo-kryminalistycznej rekonstrukcji twarzy Cicero Moraesa. Już wcześniej zasłynął z dokładnych rekonstrukcji twarzy m.in. Tutenchamona.

Naukowcy cyfrowo zeskanowali czaszkę i nałożyli na nią warstwę tkanki miękkiej i skóry, aby stworzyć realistyczny obraz najstarszego człowieka w historii. Było to nie lada wyzwanie, gdyż czaszka nie miała części dolnej szczęki. Jednak zebrane dane archeologiczne pozwoliły na stworzenie rekonstrukcji, która idealnie łączy szczegółowe dane anatomiczne i artystyczną interpretację.

Człowiek sprzed 300 000 lat przywrócony do życia

Cicero Moraes opisał zrekonstruowanego człowieka jako "silnego i spokojnego". Instytut Maxa Plancka, który dostarczył dane nt. czaszki, twierdził, że twarz najstarszego człowieka musiała mieć dość współcześnie wyglądającą twarz i zęby oraz dużą, ale bardziej archaicznie wyglądającą mózgoczaszkę.

Czaszka znaleziona w Dżabal Ighud jest więc przykładem zmian ukształtowania mózgu. Ostatecznie doprowadziły do powstania naszych współczesnych czaszek. Patrząc więc na rekonstrukcję twarzy najstarszego odkrytego człowieka, widzimy więc jeden z ważnych kamieni milowych ludzkiej ewolucji.

Zrekonstruowana twarz dostała męskie rysy, jednak nie wiadomo jakiej płci był właściciel czaszki z Dżabal Ighud. W całym szkielecie nie znaleziono bowiem kości miednicznej, która odpowiedziałaby na to pytanie.

Homo Sapiens starszy niż myśleliśmy

Same szczątki z Dżabal Ighud zmieniły postrzeganie historii ludzkości. Wcześniej bowiem najstarsze znane ślady Homo Sapiens pochodziły sprzed 195 000 lat. Uważano, że nasz odrębny gatunek wyewoluował ok. 200 000 lat temu we wschodniej Afryce i stamtąd rozpoczął dalszy podbój terytoriów. Niemniej szczątki człowieka z Dżabal Ighud wskazują, że Homo Sapiens nie tylko istniał już ok. 100 000 lat wcześniej, ale też rozprzestrzenił się wtedy po ogromnych terenach Afryki.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas