Nowe spojrzenie na otyłość. Czy naprawdę musimy się odchudzać?
Coraz więcej specjalistów zwraca uwagę, że skupianie się wyłącznie na utracie masy ciała w leczeniu otyłości nie musi prowadzić do poprawy zdrowia, a w niektórych przypadkach może nawet być szkodliwe. Zamiast tego rekomenduje się podejście indywidualne, które bierze pod uwagę preferencje i rzeczywiste potrzeby pacjenta.

Coraz częstsze wskazania, że skupianie się wyłącznie na redukcji masy ciała u osób z otyłością może przynieść więcej szkody niż pożytku, stawiają pod znakiem zapytania dotychczasowe podejście do leczenia.
Efekt jojo i nie tylko. Zła strona odchudzania
Dr Juan Franco i jego współpracownicy twierdzą, że chociaż zmiana stylu życia i utrata wagi od lat pozostają filarem leczenia otyłości, wielu osobom nie udaje się utrzymać uzyskanego efektu na dłuższą metę. Pomimo że zdrowy styl życia niezaprzeczalnie ma wiele zalet, sama waga nie daje pełnego obrazu stanu zdrowia danej osoby, a lekarze powinni kierować się indywidualnymi preferencjami i potrzebami pacjenta, bez względu na jego wagę.
Tradycyjne programy oparte na ograniczeniu kalorii i zwiększonej aktywności fizycznej są obecne od dekad, jednak przynoszą tylko krótkotrwałe rezultaty. Nie ma również dowodów na to, że zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych lub przedłużają życie. Skupienie się na wadze może pogłębiać uprzedzenia wobec osób z otyłością, a to źle wpływa na zdrowie psychiczne.
Nowa definicja zdrowia
Badanie wykazało, że w środowisku medycznym rośnie świadomość, że masa ciała oraz wskaźnik BMI (ang. body mass index) nie są wystarczającym wskaźnikiem zdrowia. Zamiast tego pojawiło się alternatywne podejście "Health at Every Size" (HAES), które zakłada, że dobre zdrowie można osiągnąć niezależnie od utraty masy ciała.
Badacze sugerują, że lekarze mogliby się od nich uczyć, aby zapewnić lepszą i bardziej empatyczną opiekę pacjentom z większym rozmiarem, chociaż te obserwacje są prowadzone na razie na mniejszą skalę i potrzeba dużych badań klinicznych, aby je ocenić.
- Medycy powinni informować pacjentów, którzy poszukują sposobów na utratę wagi, o potencjalnych korzyściach i zagrożeniach różnych interwencji, minimalizując ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania i negatywnego wpływu na metabolizm - zaznaczyli autorzy.
Nieumiejętnie prowadzona utrata wagi może skutkować zaburzeniami zdrowia psychicznego i hormonalnego, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do wyniszczenia organizmu.
W ich opinii każdy pacjent musi mieć dopasowane pod siebie indywidualny tok leczenia, dopasowany do preferencji oraz jej sytuacji życiowej.
- Porady lekarzy dotyczące zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej są nadal aktualne, ponieważ mogą prowadzić do poprawy zdrowia - podsumowują autorzy, dodając, że warto omawiać korzyści, szkody i to, co jest ważne dla pacjenta podczas zapewnienia mu dobrej opieki niezależnie od wagi.