Ukryta pod wodą jaskinia skrywała ślady z przeszłości. Nowe odkrycie
Badacze dokonali nowych odkryć, które mogą rzucić światło na to, jak wcześni ludzie dotarli na wyspy Morza Śródziemnego. Badania obejmują podwodne i przybrzeżne jaskinie Sycylii, a odkrycia mogą ujawnić nie tylko czas przybycia ludzi na wyspę, ale też warunki życia jej pierwszych mieszkańców.
Sycylia jest uważana przez wielu naukowców za najwcześniej zamieszkałą przez wczesnych ludzi wyspę w regionie Morza Śródziemnego. Jednak kiedy i jak dawni migranci dotarli w ten rejon, pozostaje dla naukowców zagadką.
Nowe odkrycia, poczynione w skrytych pod wodą i przybrzeżnych jaskiniach Sycylii, mogą pomóc wyjaśnić wczesną ekspansję Homo sapiens na wyspy Morza Śródziemnego.
Sycylia przyciąga turystów i... naukowców
Naukowcy twierdzą, że pierwsi mieszkańcy przybyli na Sycylię 16 tys. lat po ostatnim maksimum zlodowacenia. Do tej pory nie wiedzą jednak, czy tysiące lat temu wcześni ludzie przybyli na Sycylię drogą morską, czy też pieszo, bo może istniał niegdyś wąski przesmyk, "lądowy most".
Nie wiadomo nawet, z jakiego kierunku przybyli pierwsi mieszkańcy wyspy. Jeśli nic nie łączyło tych ziem, to - choć dystans między Sycylią a Włochami kontynentalnymi wynosi tylko kilka kilometrów - zdaniem badaczy przeprawa wodna byłaby niezwykle trudna dla wczesnych ludzi. By rozwikłać zagadkę pojawienia się na tej wyspie pierwszych ludzi, naukowcy prowadzą badania w terenie i analizują dostępne dane archiwalne.
Nowe odkrycia archeologów na Sycylii
Naukowcy szukają nieustannie tropów powiązanych z tym wydarzeniem. Zespół badaczy z różnych wydziałów na Uniwersytecie Waszyngtońskim przeprowadził teraz nowe analizy. Oprócz przestudiowania dotąd zidentyfikowanych śladów w jaskiniach wyspy, przeprowadzili również badania lądowe i podwodne obszarów, które dotychczas pozostawały niezbadane.
Ekspertom udało się natrafić na trzy nowe stanowiska, które ich zdaniem zawierają ważne osady archeologiczne. Mogą one stanowić cenne wskazówki odnośnie do pojawienia się wczesnych ludzi na Sycylii.
- Zrozumienie czasu początkowej kolonizacji Sycylii dostarcza kluczowych danych na temat wzorca i sposobu wczesnej ekspansji Homo sapiens w basenie Morza Śródziemnego. Szukamy nie tylko pierwszej osoby, która tu przybyła, ale pierwszej społeczności - powiedziała autorka badania, archeolog Ilaria Patania.
Ślady człowieka w jaskiniach
Odkryte niedawno stanowiska mogą zawierać ślady zasiedlania przez człowieka z górnego paleolitu oraz skamieniałą faunę, twierdzą autorzy badania.
- Kiedy zbadaliśmy to miejsce, znaleźliśmy zęby europejskiego osła, a także kamienne narzędzia. Analiza szczątków z tego miejsca może dać nam wgląd w etap podróży ludzi do najbardziej wysuniętego na południe wybrzeża Sycylii i dalej w kierunku Malt - powiedziała Patania. - Mamy nadzieję, że uda nam się odtworzyć nie tylko czas zamieszkiwania tych terenów przez człowieka, ale także środowisko, w którym żyli ci ludzie, i to, jak radzili sobie ze zjawiskami naturalnymi, takimi jak trzęsienia ziemi, zmiany klimatyczne i środowiskowe, a może nawet erupcje wulkanów - dodała.
Przed badaczami jeszcze długa droga
Eksperci podkreślają, że ten projekt badawczy wciąż jest na wczesnym etapie, ale dotychczasowe ustalenia przyniosły już wiele interesujących odkryć. Ponadto w badania zaangażowało się wiele osób spoza uniwersytetu - w obserwacjach naukowców wspomaga np. emerytowany kapitan holownika, który spędził dziesięciolecia na pobliskich wodach i dobrze zna teren.
Patania nawiązała również współpracę z inspektorem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Syrakuz i Ragusy oraz inspektorem Morza Sycylijskiego, aby zlokalizować i zrekrutować innych lokalnych ekspertów i wolontariuszy. Patania rozmawiała również z oficerami włoskiej marynarki wojennej na temat przeszkolenia członków ich wyspecjalizowanego zespołu nurkowego w zakresie identyfikacji podwodnych obiektów archeologicznych.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!