Unikatowe znalezisko. Świadectwo wydarzeń z września 1939 r.

Pasjonaci historii z woj. mazowieckiego odnaleźli wyjątkowy relikt z czasów II wojny światowej. Artefakt należał do II Batalionu 10 Pułku Piechoty i jak twierdzą członkowie stowarzyszenia, stanowi „namacalne potwierdzenie relacji” dotyczących wydarzeń z 1939 roku.

Pasjonaci historii z woj. mazowieckiego odnaleźli wyjątkowy relikt z czasów II wojny światowej. Artefakt należał do II Batalionu 10 Pułku Piechoty i jak twierdzą członkowie stowarzyszenia, stanowi „namacalne potwierdzenie relacji” dotyczących wydarzeń z 1939 roku.
Pasjonaci ze Stowarzyszenia Historyczno Poszukiwawczego "Nadwiślańskie Urzecze" natrafili na artefakt z 1939 roku. /Facebook: Stowarzyszenie Historyczno Poszukiwawcze "Nadwiślańskie Urzecze" /123RF/PICSEL

Stowarzyszenia historyczne i poszukiwawcze są tworzone przez osoby zainteresowane odkrywaniem i dokumentowaniem przeszłości. 

Ich członkowie często zajmują się badaniem lokalnej historii, poszukiwaniem zapomnianych miejsc czy przedmiotów związanych z danym terenem. 

Pasjonaci historii poszukują śladów minionych wydarzeń

Zrzeszeni w takich grupach hobbyści często analizują dokumenty związane z danym obszarem i dotyczącymi go wydarzeniami, a także wykorzystują do poszukiwań różne narzędzia, m.in. wykrywacze metali, które pomagają im odnajdywać ukryte w ziemi artefakty. Dzięki takim poczynaniom niekiedy udaje się odszukać prawdziwe unikaty.

Reklama

Tego typu działaniami zajmują się na przykład pasjonaci historii z Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii i ze Stowarzyszenia Historyczno Poszukiwawczego „Nadwiślańskie Urzecze”. Ich członkowie m.in. regularnie przeczesują okolice, dążąc do odkrywania śladów po wydarzeniach, jakie rozgrywały się na tych terenach. Dotyczy to np. największej bitwy kampanii wrześniowej, bitwy nad Bzurą.

Odkrycie z czasów II wojny światowej

Kilka dni temu, podczas jednej ze wspólnych eskapad, pan Mariusz ze Stowarzyszenia Historyczno Poszukiwawczego „Nadwiślańskie Urzecze”, natknął się na bardzo ciekawy obiekt, „unikatową rzecz”.

- Mimo upału i jak się okazało krótkiego wypadu, ze względu na dość męczącą temperaturę ponad 30 stopni, będzie to dzień niezapomniany. Nieopodal drogi leśnej wśród ogromu kulek szrapnelowych udało się odzyskać z ziemi pamiątkę po oddziałach, które przeżyły prawdziwe piekło w tamtym miejscu — podaje Stowarzyszenie na swoim profilu na Facebooku.

Pieczęć lakowa II Batalionu 10 Pułku Piechoty

Odnalezionym reliktem jest pieczęć lakowa z czasów II wojny światowej, która należała do II Batalionu 10 Pułku Piechoty. Na pieczęci widnieje napis „DTWO II BAOUN 10 PUŁKU PIECHOTY”, podaje Stowarzyszenie. Pieczęć jest swego rodzaju świadectwem wydarzeń, które rozegrały się w tym miejscu we wrześniu 1939 roku.

- Stanowi to namacalne potwierdzenie relacji, że I i II Batalion 10 Pułku Piechoty z 26DP, nie dotarły 17-18 września 1939 r. w miejsce zgrupowania w okolicach Bud Starych, ale zmyliwszy drogę, znalazły się kilka kilometrów od tej miejscowości, gdzie w okolicach 18 września uległy rozproszeniu — zaznacza Sochaczewska Grupa Odkrywców Historii.

Znalezisko zostało zgłoszone do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prawdopodobnie po przeprowadzeniu badań i konserwacji pieczęć trafi do zbiorów Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: II wojna światowa | wykrywacz metalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy