W Chinach odkryto pierwszy dwupoziomowy system wodociągów z neolitu
Odkrycie archeologów dokonane w Chinach nakazuje dokonania rewizji dotychczasowych poglądów na umiejętności ludzi z neolitu. Jak podają archeolodzy, nowe znaleziska wskazują, że ludzie z tego okresu byli zdolni do przeprowadzania skomplikowanych działań inżynieryjnych.
Archeolodzy przeprowadzali prace archeologiczne we wiosce Dazhu (stanowisko Pingliangtai) w środkowych Chinach. Już wcześniej było wiadomo, że miejsce to było jednym z najwcześniejszych głównych skupisk ludności na obszarze dzisiejszego Państwa Środka. Odnalezione artefakty wskazują, że około 4300 lat temu w starożytnym mieście mieszkało około 500 osób. Pingliangtai było otoczone ziemnym murem obronnym oraz fosą.
Ówczesna ludność należała do tzw. kultury czarnej ceramiki (okres Longshan trwający od 3000 do 1900 r. p.n.e.). W okresie tym następowało przejście pojedynczych i niezależnych społeczności neolitycznych do pierwszych państw dynastycznych w Chinach.
Jak wskazują specjaliści, równinny teren zlokalizowany w górnym fragmencie rzeki Huai około 4000 lat temu charakteryzował się dużymi sezonowymi zmianami klimatu. Wówczas letnie monsuny każdego miesiąca zalewały ten teren olbrzymią ilością wody.
Starożytna walka ludzi z monsunami. W tle zaawansowane neolityczne konstrukcje
Niezwykle uciążliwe monsuny spowodowały, że ludzie z neolitu musieli stworzyć coś, dzięki czemu ich życie stanie się łatwiejsze. W trakcie wykopalisk archeolodzy odkryli skomplikowaną sieć ceramicznych rur wodociągowych oraz rowów melioracyjnych. Specjaliści są zaskoczeni poziomem zaawansowania całego systemu odwadniającego. Starożytne nitki wodociągowe zostały umieszczone wzdłuż dróg i ścian budynków, by przekierować nadmiar wody poza wioskę.
Badacze wskazują, że mieszkańcy Pingliangtai stworzyli pierwszy na Ziemi dwupoziomowy system odwadniania. Wokół domów zlokalizowane były rowy melioracyjne, które odprowadzały nadmiar wody do systemu ceramicznych rur, które z kolei prowadziły wodę do fosy otaczającej miasto.
Odnalezione rury miały średnicę 20-30 cm i składały się z segmentów o długości 30-40 cm. Poszczególne segmenty łączyły się ze sobą. "Wyrafinowany układ rur" pokazuje sposób centralnego planowania. Do tej pory odnaleziono zaledwie kilka dowodów na tak zaawansowaną sieć urbanistyczną.
Jak powiedział dr Yijie Zhuang z UCL Institute od Archaeology: - Odkrycie tej ceramicznej sieci wodociągowej jest niezwykłe, ponieważ mieszkańcy Pingliangtai byli w stanie zbudować i utrzymać ten zaawansowany system zarządzania wodą za pomocą narzędzi z epoki kamienia i bez organizacji centralnej struktury zasilania. Ten system wymagałby znacznego poziomu planowania i koordynacji w całej społeczności, a wszystko to odbywało się wspólnie.
Wcześniej naukowcy byli zdania, że jedynie społeczeństwa kierowane przez scentralizowaną władzę były w stanie stworzyć tego typu konstrukcje.
- Pingliangtai to niezwykłe miejsce. Sieć wodociągów świadczy o zaawansowanym zrozumieniu inżynierii i hydrologii, które wcześniej uważano za możliwe jedynie w bardziej zhierarchizowanych społeczeństwach - dodał dr Hai Zhang z Uniwersytetu Pekińskiego.
W artykule naukowym można także przeczytać: "Poprzez nacisk na jednolitość przestrzenną, współpracę w sprawach publicznych oraz szereg innowacji technologicznych, gospodarka wodna w Pingliangtai przyciągała wspólne interesy zbiorowe, gdy społeczeństwo reagowało na powtarzające się zdarzenia środowiskowe. Takie pragmatyczne skupienie się na sprawach publicznych stanowiło wcześniej nierozpoznaną, alternatywną ścieżkę rozwoju struktury władzy i ładu społecznego na Równinach Centralnych w późnym neolicie i późniejszych czasach".
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Water.
Warto również wspomnieć, że za najstarsze rury wodociągowe uważa się systemy odnalezione w dolinie rzeki Indus - ich wiek szacuje się na 4000-3000 lat p.n.e. W podobnym czasie starożytni Minojczycy i Egipcjanie także tworzyli rozległe sieci wodociągowe.