W Grecji odkryto sanktuarium herosa sprzed 2,3 tys. lat

Na greckim Półwyspie Peloponeskim archeolodzy natrafili na budowlę sprzed ponad 2,3 tys. lat. Odnaleziono w niej niezwykle cenne znaleziska, a sam budynek wykonano z drogocennych materiałów. Co tak naprawdę odkryto w Grecji?

Na Peloponezie odkryto antyczne sanktuarium greckiego herosa (zdj. ilustracyjne)
Na Peloponezie odkryto antyczne sanktuarium greckiego herosa (zdj. ilustracyjne)PLUS Stock Photo123RF/PICSEL

Na stanowisku archeologicznym położonym około pięciu mil od współczesnego Aigio, w północnej części Peloponezu, badacze natrafili na pozostałości monumentalnej budowli, datowanej na okres sprzed 300 r. p.n.e. Budowla ta jest identyfikowana jako heroon, czyli sanktuarium poświęcone greckiemu herosowi. Heroony były miejscami czci, w których oddawano hołd mitycznym postaciom. Wierzono, że miejsca te są prawdziwym lub symbolicznym grobem herosa, czasem upamiętniały one również ważne wydarzenia z jego życia.

Budowle tego typu były charakterystycznym elementem starożytnych greckich miast i sanktuariów. Mogły przybierać różne formy – od prostych ołtarzy nawet po rozbudowane konstrukcje świątynne pełne posągów. Służyły jako miejsca rytualnych uroczystości – składano w nich ofiary i odbywały się tam coroczne festiwale.

Odkrycia z peloponeskiej budowli

Podczas prac archeologicznych odkryto różne elementy konstrukcyjne heroonu, w tym kamienne bloki i kolumny. Szczególnie imponujący jest południowy fragment budowli o długości niemal 17 metrów, które zostało w pełni odsłonięte. We wnętrzu heroonu natrafiono natomiast na nienaruszone pochówki i sarkofag, wszystko zawierało dary złożone wraz ze zmarłymi.

Znaleziska potwierdzają, że osoby pochowane w tym miejscu były zamożne i należały do lokalnej elity społecznej. Archeolodzy wydobyli z pochówków złote kolczyki przedstawiające głowy lwów, naszyjnik oraz kolczyk w formie skrzydlatego Erosa, czyli greckiego boga miłości.

Marmurowe lwy wykonane z bardzo cenionej odmiany marmuru

Na stanowisku archeologicznym odnaleziono także niezwykłe rzeźby lwów wykonane z marmuru pentelickiego, jest to szlachetna odmiana tego kamienia, która od IV wieku p.n.e. wydobywana jest na zboczach góry Pentelikon w Attyce, około 14 kilometrów od Aten. Marmur pentelicki do dziś jest ceniony za swoją jednolitą białą lub złotawobiałą barwę oraz trwałość i podatność na polerowanie. Wykorzystywano go w najważniejszych budowlach starożytnej Grecji, w tym w Partenonie na ateńskim Akropolu. Z marmuru pentelickiego często korzystali także starożytni rzeźbiarze m.in. Praksyteles.

Odkrycie monumentalnego heroonu na Peloponezie jest niezwykle istotne dla badania kultury starożytnej Grecji. Znaleziska z tego stanowiska świadczą o kunszcie artystycznym tamtych czasów i pokazują, jak duże znaczenie dla dawnych mieszkańców Hellady miały historie o herosach.

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas