W Iraku odkryto świątynię poświęconą bogu piorunów. Ma 4,5 tys. lat
W południowo-wschodniej części Iraku odkryto pozostałości świątyni sprzed 4,5 tysiąca lat. Poświęcona jest jednemu z najważniejszych bóstw sumeryjskiego panteonu.
Muzeum Brytyjskie poinformowało o odkryciu pozostałości sumeryjskiej świątyni sprzed 4,5 tys. lat, poświęconej Ningirsu, mezopotamskiemu bogu wiosennych grzmotów. Zbudowana z cegły suszonej świątynia była centralnym punktem starożytnego miasta Girsu, w którym obecnie funkcjonuje stanowisko archeologiczne znane pod nazwą Tello.
Girsu: Starożytne miasto na obszarze dzisiejszego Iraku
Girsu położone na obszarze pomiędzy Tygrysem i Eufratem - obszarem obejmującym dzisiejszy Irak, Syrię, południowo-wschodnią Turcję, część zachodniego Iranu i Kuwejtu - było tętniącym życiem ośrodkiem kulturalnym (samo stanowisko zlokalizowane jest w Iraku). Sumerowie to prawdopodobnie najstarsza cywilizacja, która ustanowiła religię i kodeks praw.
W sercu miasta Girsu odkryliśmy — i nadal prowadzimy wykopaliska — jedno z najważniejszych świętych miejsc całej starożytnej Mezopotamii: świątynię poświęconą głównemu bogu Girsu —
Niezwykłe odkrycie po ponad wieku badań
Pierwsze okrycia w Girsu miały miejsce już w 1877 roku. Zabrano wówczas wszystkie znalezione przedmioty, łącznie z posągiem sumeryjskiego króla Gudei liczącego 4 tysiące lat. Wielu badaczy uznało wówczas, że wszystko zostało już tam odkryte.
Jednak Sebasten Rey wraz z zespołem nie mogli pozbyć się myśli, że coś jeszcze tam zostało. Problem w prowadzeniu prac archeologicznych stanowiły liczne konflikty w prowincji Dhi Qar w południowym Iraku.
Po drugiej wojnie światowej i latach konfliktu w Iraku, miejsce Girsu zostało częściowo zapomniane. Nie jest przesadnym stwierdzenie, że Girsu jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego na świecie, o którym wie bardzo niewiele osób.
W końcu udało się przeprowadzić badania i po pięciu sezonach wykopalisk, a zarazem ponad stu latach od pierwszego odkrycia, udało się odkryć ogromną świątynię. Dzięki wykorzystaniu teledetekcji przebadano obiekt zasypany piaskiem.
Świątynia poświęcona bogu piorunów
W odkrytej świątyni ustawiony był posąg boga piorunów Ningirsu, jednego z najważniejszych bóstw sumeryjskiego panteonu. Jego imię można z sumeryjskiego przetłumaczyć jako "Pan (miasta) Girsu". Sumerowie wierzyli, że Ningirsu sprawował władzę nad wiosennymi grzmotami, ulewami oraz powodziami.
— Po pięciu sezonach wykopalisk na terenie świątyni byliśmy w stanie odkryć duży obszar tego starożytnego sanktuarium, w tym wewnętrzne sanktuarium, ceremonialny plac, wewnętrzną ścianę z bramą, a także byliśmy w stanie zidentyfikować i wykopać część muru obronnego kompleksu religijnego, w tym monumentalną bramę — poinformował archeolog.