W synagodze w Trzebini odnaleziono niecodzienny przedwojenny skarb

W synagodze w Trzebini miał miejsce remont dachu. Jak informuje Radio Kraków, pracownicy podczas prac natrafili na stare modlitewniki oraz na pojedyncze karty Tory. Co wiadomo o niezwykłym znalezisku?

Podczas remontu synagogi odnaleziono przedwojenne modlitewniki (zdjęcie ilustracyjne)
Podczas remontu synagogi odnaleziono przedwojenne modlitewniki (zdjęcie ilustracyjne)radekprocyk123RF/PICSEL

Jak podają eksperci, podczas remontu w synagodze w Trzebini odnaleziono stare strony, na których zapisane są fragmenty Tory, a szczegółowiej Księgi Wyjścia. Na kartach mają znajdować się także komentarze do tekstu oraz sidur, czyli modlitewnik na dni powszednie i Szabaty ze wstawkami na święta.

Radio Kraków podaje, że stare zapiski zostały odczytane przez historyka i judaistę Sławka Pastuszka. Według wstępnych ekspertyz pochodzą one z czasów przedwojennych.

Jak powiedział Witold Siemek, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR: - To będzie okres przedwojenny, wtedy jeszcze Żydzi tutaj byli. Po II wojnie światowej była tam stolarnia, prawdopodobnie panowie, którzy tam pracowali, wynieśli to na poddasze albo jeszcze wcześniej użytkownicy synagogi przed wojną Żydzi wynieśli na ten stryszek. Wiadomo, że dach był dziurawy, a więc woda na to padała, mróz ściął i w takich warunkach leżały dziesiątki lat.

W planach jest przeprowadzenie konserwacji znalezisk, jednakże wiąże się to z poniesieniem wysokich kosztów. Muzeum Regionalne w Trzebini prowadzone jest przez członków stowarzyszenia w sposób społeczny. Radio Kraków podaje, że muzeum nie posiada wystarczających środków na zabezpieczenie fragmentów Tory. Jednocześnie specjaliści informują, że fragmenty ksiąg po konserwacji mogłyby zasilić stałą wystawę poświęconą trzebińskim żydom.

Co znajduje się w Księdze Wyjścia?

Tora składa się z pięciu ksiąg, czyli Księgi Rodzaju, Księgi Wyjścia, Księgi Kapłańskiej, Księgi Liczb i Księgi Powtórzonego Prawa. Jak podają specjaliści, oryginalny tekst Księgi Wyjścia zawiera 1 209 wersetów, 16 173 słowa i 33 539 liter.

W Księdze można wyszczególnić dwie główne części. Pierwsza dotyczy ucisku Izraelitów w Egipcie, ich wyjście z Egiptu oraz przymierze z Bogiem na górze Synaj. Druga część to opis przepisów religijnych, które zostały przekazane przez Boga Mojżeszowi.

W tradycyjnych podaniach Księgę miał spisać sam Mojżesz. Jednakże we współczesnej biblistyce uważa się, że poszczególne fragmenty były tworzone w różnych epokach historycznych. Kanoniczna wersja miała zostać zredagowana dopiero po wygnaniu babilońskim (586-538 r. p.n.e.). Dlatego też uważa się, że część treści była przekazywana ustnie lub jako część liturgii.

Oko w oko z Dawidem. Słynna rzeźba też wymaga sprzątania© 2023 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas