We Francji odkryto niezwykły pierścień. Ma aż 1800 lat
Archeolodzy z francuskiego Instytutu Zapobiegawczych Badań Archeologicznych odkryli niezwykły pierścień. Skrywał wizerunek wielkiej bogini z czasów rzymskiego imperium.
Niezwykły pierścień z czasów Cesarstwa Rzymskiego
Pierścień odkryto w mieście Pacé w Bretanii, przy fragmentach dawnej rzymskiej drogi. Archeolodzy rozpoznali, że pochodzi z czasów II-III wieku n.e. Pomimo faktu, że ma przynajmniej 1800 lat, wygląda, jakby dopiero co został zdjęty z czyjegoś palca.
Złoty pierścionek ma drobno rzeźbione mocowanie i ozdobne intaglio wykonane z onyksu o niebieskawej powierzchni na czarnej podstawie. Niezwykłym elementem pierścionka jest wizerunek Wenus Victrix (Wenus Zwycięskiej), jednej z rzymskich bogiń. Wenus Victrix kojarzona była przede wszystkim ze zwycięstwem w bitwie, ale symbolizowała także piękno i siłę.
Różne pierścienie z intaglio były noszone przede wszystkim przez wysoko postawione rzymskie elity. Mogli sobie na nie pozwolić np. senatorowie lub wysocy rangą dowódcy wojskowi. Taka biżuteria często służyła zarówno jako osobista ozdoba, jak i pieczęć oznaczająca status danej osoby.
Archeologiczna skarbnica
Warto dodać, że pierścień nie był jedynym odkryciem francuskich archeologów. Obok niego na stanowisku w Pacé zaleźli relikty sięgające od epoki brązu, aż po średniowiecze. Pokazuje to, jak wielkim skarbem dla historyków jest to miejsce.
Jednym z ciekawszych znalezisk obok pierścienia było dwanaście srebrnych monet z IX lub X wieku. Były to monety z czasów Imperium Karolińskiego, możliwe, że z momentu, gdy miejsce stało się celem najazdu Wikingów. Istnieje hipoteza, że dawna osada w Pacé opustoszała właśnie po jednym z wikińskich najazdów.
Innym znaczącym odkryciem były fragmenty ceramiki z późnej epoki brązu i terakotowe formy używane do produkcji brązu, znalezione w dołach. Formy te, które były prawdopodobnie używane do produkcji mieczy i innej broni, sugerują istnienie pewnego rodzaju starożytnego warsztatu.