Wielkie odkrycie na biblijnej górze Syjon. Ma setki lat

Archeolodzy odkryli fragmenty chińskiej porcelany na stanowisku archeologicznym góry Syjon w Izraelu. Pochodzi z XVI wieku i zawiera inskrypcje. Stanowi ważny zapis historii Bliskiego Wschodu, do którego od dawna napływała chińska kultura.

Archeolodzy odkryli fragment chińskiej inskrypcji sprzed setek lat
Archeolodzy odkryli fragment chińskiej inskrypcji sprzed setek latIsrael Antiquities AuthorityFacebook

Wielkie odkrycie w Izraelu

"Zawsze będziemy chronić wieczną wiosnę” – głosi rozkodowana inskrypcja na fragmencie chińskiej ceramiki, znalezionej na górze Syjon w Jerozolimie. Jej prawdziwość potwierdził badacz Jingchao Chen z Uniwersytetu Hebrajskiego. Stanowi najstarszy zapis języka z Chin na terytorium Izraela.

Według archeologów z Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności fragment porcelany pochodzi z 1520-1570 roku. Mówimy więc o okresie panowania dynastii Ming.

Odkrycie średniowiecznej chińskiej porcelany w Izraelu pokazuje ogromny zasięg handlu dalekowschodniego imperium. Najstarsze chińskie wyroby na terytorium dzisiejszego Izraela pojawiły się ok. IX-X wieku, po czym zniknęły z zapisów archeologicznych aż do XVI wieku.

Fragment porcelany znalezionej na górze Syjon ze śladem chińskiej inskrypcjiIsrael Antiquities AuthorityFacebook

Chińska porcelana na Bliskim Wschodzie

Za duży napływ chińskiej porcelany na Bliski Wschód w średniowieczu odpowiadało Imperium Osmańskie. Do momentu odkrycia tras do Chin dookoła Afryki, Turcy mieli najłatwiejszy dostęp do cenionych chińskich towarów. I ochoczo to wykorzystywali.

Chińska porcelana była uwielbiana przez osmańskich sułtanów. Według kronik dynastii Ming, około 20 delegacji osmańskich odwiedziło dwór cesarski w Pekinie w XV-XVII wieku. Sami Chińczycy korzystali z ogromnej chęci Osmanów oraz państw w Europie czy później Ameryce Północnej na luksusowe wyroby, tworząc nawet specjalne „eksportowe” wersje białej porcelany.

Biblijna góra Syjon

Fragment został odkryty podczas wspólnych wykopalisk na górze Syjon, prowadzonych przez Izraelski Urząd Starożytności i Niemiecki Instytut Archeologiczny w Jerozolimie. Sama Góra Syjon to ogromne stanowisko archeologiczne, którego ślady stanowią zapis historii Izraela od czasów starożytnych.

Góra Syjon ma także duże znaczenie w Biblii i do dziś jest traktowana jako jedno z najważniejszych religijnych miejsc dla Izraelczyków. Po raz pierwszy jej nazwa pojawia się w 2 Księdze Samuela 5:7 w zdaniu "Dawid zdobył twierdzę Syjon, która jest miastem Dawida”. Syjon w Nowym Testamencie ewoluuje z określenia konkretnego miejsca i Jerozolimy w kierunku metafory całego ludu Izraela.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas