Wielkie odkrycie w Meksyku. Piramida to dopiero początek

Podczas budowy autostrady w Meksyku robotnicy natrafili na pozostałości niezwykłej piramidy. Archeolodzy szacują, że ma prawie 1400 lat. Co więcej, odnaleziono przy niej ślady zapomnianej osady.

Podczas budowy autostrady w Meksyku odkryto podstawę prekolumbijskiej piramidy
Podczas budowy autostrady w Meksyku odkryto podstawę prekolumbijskiej piramidy@HeritageDailyTwitter

Ślady piramidy w środkowym Meksyku

Wielkie piramidy to nie tylko domena starożytnego Egiptu. Jedne z najwspanialszych budowli tego typu wznosiły prekolumbijskie kultury Mezoameryki jak Aztecy, Majowie czy Teotihuacán. Po ich podbiciu przez europejskich kolonizatorów, wiele z tych architektonicznych pereł pochłonęła bogata natura Ameryki Środkowej.

To prowadzi do niebywałych i często przypadkowych odkryć archeologicznych. Takie miało miejsce w gminie San Agustín Metzquititlán stanu Hidalgo na północy Mexico City. Dokonali go robotnicy pracujący przy rozbudowie trzeciego pasa miejscowego odcinka autostrady nr 105. W pewnym momencie odkopali fragmenty nienaturalnej struktury. Od razu wiedzieli, że natrafili na wielki relikt przeszłości.

Wezwani archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) Meksyku dokonali skrupulatnych analiz odkrytej konstrukcji. Zidentyfikowali ją jako podstawa prekolumbijskiej piramidy, zbudowana ok. 1375 lat temu. Jednak był to tylko początek wielkich odkryć.

Zapomniana osada dookoła meksykańskiej piramidy

Po zidentyfikowaniu podstawy piramidy archeolodzy INAH przeprowadzili skrupulatne badania terenu. Odkryli, że była centrum znacznie większej osady, której ślady zidentyfikowano w 10 pobliskich kopcach. Archeolodzy zdobyli aż 155 artefaktów w tym ceramikę, muszle czy materiały litowe.

Znalezione artefakty obejmują ogromny przedział czasowy od roku 650 (początek okresu epiklasycystycznego cywilizacji prekolumbijskich) aż do roku 1519 (późnego okresu postklasycznego). Archeolodzy podejrzewają, że piramida i cała osada są pozostałościami wielokulturowej społeczności Metzca, która rządziła terenami Sierra Alta do przybycia hiszpańskich kolonizatorów.

Archeolodzy z INAH po prawie pół roku prac wykopaliskowych zabezpieczyli całą strukturę piramidy geowłókniną i ponownie zakopali ją w celu konserwacji. Planują kontynuować przy niej prace. Chcą pogłębić wykopaliska, gdyż część podstawy piramidy leży tuż pod nawierzchnią autostradą. Władze gminy San Agustín Metzquititlán podają, że jest to wielkie wydarzenie, gdyż do tej pory nie znaleziono w ich regionie tak dobrze zachowanych śladów prekolumbijskiej cywilizacji.

Piramidy Mezoameryki

Piramidy różnych cywilizacji Mezoameryki służyły przede wszystkim jako świątynie i miejsca rytualnych obrządków oraz ceremonii. Często pełniły także rolę swoistych centrów osad i miast.

Piramidy prekolumbijskie charakteryzują się schodkową konstrukcją. Do najsławniejszych piramid kultur prekolumbijskich zaliczyć można Piramidę Słońca i Piramidę Księżyca w starożytnym mieście Teotihuacá lub Zamek zwany też Piramidą Kukulkana w starożytnym mieście Chichén Itzá.

Piramida Kukulkana w Chichén ItzáWollastoneWikimedia Commons

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas