Wikingowie nie podróżowali sami. Ich łodzie mogły być pełne zwierząt

Wikingowie, którzy pływali po Morzu Północnym i osiedlali się na Wyspach Brytyjskich, transportowali ze sobą psy, konie i inne zwierzęta. Badania naukowców nie zgadzają się jednak częściowo z zapiskami kronikarzy.

Wszyscy znamy obrazki przedstawiające wikingów pływających wraz ze swoją bronią. Prawdopodobnie będziemy musieli zmienić to wyobrażenie. Najnowsze analizy szczątków kości ujawniły, że wikingowie pływający ze Skandynawii do Anglii przewozili na swoich łodziach konie, psy, a być może nawet świnie. Wcześniej uważano, że najeźdźcy kradli te zwierzęta z lokalnych wiosek, o czym informowały kroniki.

Wikingowie podróżowali ze zwierzętami, które mogły być ich pupilami

Odkrycia dokonano, analizując szczątki zwierząt i ludzi, znalezione w kurhanach w Heath Wood  w hrabstwie Derbyshire. Ich wzajemne bliskie położenie może sugerować, że zwierzęta odgrywały szczególną rolę, w związku z czym zostały spalone na tym samym stosie pogrzebowym.

Reklama

Konie i psy podróżowały na długich łodziach przez długie tygodnie podczas podróży przez Morze Północne. Badacze odnaleźli również kość świnie, ale niewykluczone, że w tym przypadku mogła być ona przywieziona ze Skandynawii, np. jako element jakiejś gry, nie jako żywe zwierzę.

Badania szczątków przybyłych ludzi potwierdzają skandynawskie pochodzenie

W Heath Wood znajduje się łącznie 59 kopców podzielonych na cztery skupiska. Dotychczas zbadano zaledwie dwadzieścia z nich, z czego większość miała miejsce w latach 40. i 50. XX wieku. Dzięki datowaniu metodą radiowęglową ustalono, że pochodzą z VIII-X wieku naszej ery. Zgadza się to z zapiskami w Kronice anglosaskiej o przybyciu i obecności Wielkiej Armii Wikingów w Repton w latach 873-874.

Badając pochodzenie szczątków, naukowcy skupili się na analizie strontu - pierwiastka naturalnie występującego w środowisku, który podczas spożywania roślin dostaje się do organizmu człowieka i odkłada w kościach.

Dzięki tej metodzie udało się powiązać pochówki w Wielkiej Brytanii ze Skandynawią, a dokładniej obszarami Norwegii lub centralnej i północnej Szwecji. Potwierdza to podobieństwem rytuału pogrzebowego, budową kopców oraz nagrobkami w stylu skandynawskim.

Źródło: Löffelmann T, Snoeck C, Richards JD, Johnson LJ, Claeys P, Montgomery J (2023) Sr analyses from only known Scandinavian cremation cemetery in Britain illuminate early Viking journey with horse and dog across the North Sea. PLoS ONE 18(2): e0280589. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0280589 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wikingowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy