Wykopali najstarszy okaz Homo erectus. Ma blisko 2 mln lat!

Nowe badania wykazały, że nasi starożytni przodkowie z gatunku Homo erectus potrafili żyć w różnorodnych środowiskach i wytwarzać różnego rodzaju narzędzia kamienne już 2 mln lat temu.

Homo erectus mógł "przestawiać" się między różnymi technologiami wytwarzania narzędzi
Homo erectus mógł "przestawiać" się między różnymi technologiami wytwarzania narzędzi Agoes Rudianto/Anadolu AgencGetty Images

Kiedy naukowcy znaleźli w 1981 roku w Etiopii skamieniałą kość szczęki, zdawali sobie sprawę, że ich odkrycie może być ważne. Szczególnie że dokonali go w Garba IV, kompleksie prehistorycznych stanowisk archeologicznych, gdzie nie brakowało setek narzędzi olduwajskich, prostych odłupków kamiennych czy innych narzędzi do cięcia i siekania. Dostępne wtedy metody badawcze nie były jednak jeszcze tak zaawansowane jak obecnie i dopiero ponowne analizy pokazały, że skamieniałość z pewnością należała do młodego Homo erectus.

To jeden z najstarszych okazów tego gatunku

Naukowcy wykorzystali zaawansowane techniki obrazowania do analizy niewyrzniętego zęba wewnątrz kości szczęki i potwierdzili, że należały one do Homo erectus. Co więcej, ustalili, że mamy do czynienia z jednym z najstarszych i najbardziej kompletnych okazów tego gatunku, jakie kiedykolwiek odkryto. Za pomocą różnych metod datowali samo miejsce i doszli do wniosku, że ma ono około dwóch milionów lat. Oznacza to, że Homo erectus rozprzestrzenił się już wtedy poza swoje pierwotne siedliska w Afryce Wschodniej i przystosował się do zimniejszego i rzadszego powietrza w górach.

Homo erectus zaskoczył naukowców

Ale to nie wszystko, bo na pobliskim stanowisku, które datowane jest na ok. 1,95 mln lat, naukowcy znaleźli także dowody na obecność narzędzi aszelskich, w tym toporów i tasaków, które są bardziej złożone i wyrafinowane niż narzędzia olduwajskie. Uważa się je za cechę charakterystyczną ewolucji człowieka, a ich wyprodukowanie wymaga więcej planowania i umiejętności.

Badanie sugeruje, że Homo erectus mógł "przestawiać" się między różnymi technologiami wytwarzania narzędzi w zależności od dostępności surowców i potrzeb sytuacji. Pokazuje także, że był gatunkiem wszechstronnym, o wysokich zdolnościach przystosowawczych, zdolnym do kolonizacji nowych terytoriów i stawiania czoła nowym wyzwaniom.

Wyniki badania, kierowanego przez Margheritę Mussi z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, opublikowano w czasopiśmie Science Advances, gdzie możemy przeczytać:

W tym przypadku używamy obrazowania synchrotronowego do zbadania wewnętrznej morfologii niewyrzniętego zęba stałego, aby potwierdzić jego identyfikację jako Homo erectus. Dodatkowo wykorzystujemy nowe epoki paleomagnetyczne, aby wykazać, że 1) żuchwa mająca 2 mln lat reprezentuje jedną z najwcześniejszych skamieniałości Homo erectus oraz 2) skamieniałość ma 1,95 mln lat i jest najwcześniejszym odkrytym dotąd przykładem kultury aszelskiej.
Szwecja. Hotel w latarni morskiej Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas