Unikatowe odkrycie sprzed 6000 lat. Archeolodzy zdradzili szczegóły
Archeolodzy prowadzący badania w Turcji na obszarze wioski Tadim w regionie Elzaig dokonali wyjątkowego odkrycia. Jak podkreślają, jest ono unikatowe dla regionu. To liczący 6000 lat kompleks świątynny, który okazał się skrywać tajemnice na temat życia i wierzeń dawnych mieszkańców tych terenów.

Wyjątkowe odkrycie sprzed 6000 lat. Jedyne takie w regionie
Okręg Elazig w Turcji to prawdziwa skarbnica archeologicznych cudów. Na tym obszarze o bogatej historii znaleziono już wiele interesujących miejsc i artefaktów. Wśród tych punktów jest też kopiec położony w środku wioski Tadim, na którym znajdują się ruiny zamku z okresu państwa Urartu.
Został on uznany za stanowisko archeologiczne pierwszego stopnia pod nazwą "Kopiec Tadim" decyzją Zarządu ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Diyarbakır i objęty ochroną. Trwające tam badania przynoszą kolejne fascynujące odkrycia archeologiczne, które sięgają tysięcy lat wstecz. Najnowsze, liczące 6000 lat znalezisko, to prawdziwy unikat.
Ogrom przedmiotów codziennego użytku i "kanał krwi"
Odsłonięty kompleks świątynny to unikatowe znalezisko dla regionu - poza tym stanowisko jest też jednym z najstarszych, charakterystycznych przykładów architektury ceremonialnej w dorzeczu górnego Eufratu (Turcji, Syrii i Iraku).
- To pierwsze znane miejsce ze świątynią w tym regionie - powiedział Ahmet Demirdag, dyrektor ds. kultury i turystyki w prowincji Elazig, podaje serwis "Enikos". - Wierzymy, że kontynuując wykopaliska, odkryjemy jeszcze starsze warstwy historii.
Na terenie kompleksu świątynnego znaleziono m.in. postumenty, święte palenisko, ceramikę, wykonane z gliny, kamienia lub kości figurki przedstawiające bóstwa, przedmioty związane z rolnictwem i wytwarzaniem dóbr, groty strzał, a także "kanał krwi". Odnaleziono w nim szczątki ludzkie i zwierzęce, a w pobliżu także kamień ołtarzowy, na którym znajdowały się ślady noży. Odkrycia te wskazują na rytuały ze składaniem ofiar bogom, obejmujące najwyraźniej nie tylko zwierzęta, ale i ludzi.
Szeroki zakres badań archeologicznych ujawnia sekrety Elazig
Wykopaliska ujawniły więc szeroki zakres informacji na temat życia sprzed ok. 6000 lat, włączając w to nie tylko aspekty religijne.
- To okres, który wyznacza początek bardziej zorganizowanego osadnictwa w regionie - zaznacza archeolog Ergun Demir, kierownik wykopalisk. - Dowody z Tandim, oprócz praktyk religijnych, świadczą również o wczesnych oznakach rozwoju społecznego i aktywności gospodarczej.
Prace wykopaliskowe trwają równocześnie w czterech różnych punktach Elazig, w tym oprócz Tadim w okolicach zamku Harput (na zdjęciu głównym), twierdzy Palu i wioski Salkaya. Obszar ten, położony w pobliżu Eufratu, od dawna uważany jest za skrzyżowanie cywilizacji łączących Mezopotamię z Anatolią, a kolejne odkrycia udowadniają niezwykle bogate i złożone życie dawnych społeczności.
Wszystkie odkryte teraz przedmioty na wzgórzu w Tadim dostarczają ważnych informacji o stylu życia, strukturze społeczno-ekonomicznej i innych wyróżnikach cywilizacji zamieszkujących region, rzucając światło na historię Elazig.