Zapomniani polscy bohaterowie

W najmroczniejszych czasach w historii ludzkości zwykli ludzie dokonują niezwykłych rzeczy w obronie swojej rodziny i ojczyzny. Owi bohaterowie często działali potajemnie i na obrzeżach historii, a ich niewiarygodne wyczyny zostają zapomniane, najwyższa więc pora, by je przypomnieć.

Spitfire
SpitfireGetty Images/Flash Press Media
Rotmistrz Witold PileckiINTERIA.PL/materiały prasowe

Witold Pilecki to postać niezwykła. Przed wojną był oficerem kawalerii, odznaczonym za odwagę. W czasie wojny jego nazwisko stało się w Polsce synonimem wyjątkowego męstwa, a dziś jego nieprawdopodobna historia staje się coraz bardziej znana również za granicą. Po napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę w 1939 roku Pilecki schodzi do podziemia. Zostaje jednym z wyższych oficerów Armii Krajowej. Docierają do niego niepokojące historie o obozie Auschwitz, w którym zamyka się Polaków i Żydów. Pozwala się więc aresztować, by samemu tam trafić jako więzień o numerze 4859.

W ramach swojej misji wywiadowczej sporządza alarmujący raport, który dostarczono aliantom. Ci jednak odrzucają go jako nieprzekonujący. Pilecki próbuje przetrwać w obozowej rzeczywistości i ostatecznie udaje mu się uciec. Później walczy z hitlerowcami na ulicach Warszawy podczas powstania. Ponownie schwytany, wychodzi na wolność dopiero po zakończeniu wojny. Patriotyzm każe mu kontynuować walkę - tym razem z nowymi sowieckimi panami Polski - jako szpieg. Po raz kolejny zostaje złapany i uwięziony. Szczęście go opuszcza i po pokazowym procesie zostaje rozstrzelany przez komunistów, którzy wymazują jego nazwisko z kart historii. O jego zasługach, heroicznej postawie i tragicznych losach zaczyna się mówić dopiero po upadku komunizmu.

ZOBACZ DALEJ

EnigmaINTERIA.PL/materiały prasowe

Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma" na zachodzie uważa się często za wyłączne osiągnięcie specjalistów z brytyjskiego ośrodka w Bletchley Park. Niewielu wie o kilkuosobowym zespole polskich matematyków, którzy jako pierwsi dokonali przełomu na tym polu. Pracę rozpoczęli dziesięć lat przed wybuchem II wojny światowej. W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony potężnego sąsiada, Polacy postanowili zrealizować zadanie pozornie niewykonalne - złamać kod maszynowy, jakim od początku lat 30. XX wieku Niemcy szyfrowali swoje najbardziej poufne raporty. Tajny zespół najlepszych matematyków w kraju próbował rozgryźć zasady kodowania i skonstruować własny egzemplarz "Enigmy". Dzięki wiedzy, intuicji i niezwykłej spostrzegawczości cel udało się osiągnąć, co pozwoliło Polakom poznać największe tajemnice przedwojennych Niemiec. Tuż przed wybuchem wojny Niemcy nagle zmienili konstrukcję "Enigmy". Polscy deszyfranci zdążyli już tylko uciec do Francji i tak zaczęła się ich zabawa w kotka i myszkę z hitlerowcami. W tym odcinku zobaczymy, jak podczas wojny ośrodek w Bletchley Park zdobył dzięki Polakom kluczowe informacje na temat działania "Enigmy" i jak powodzenie desantu w Normandii zawisło na włosku, gdy kilku czołowych deszyfrantów trafiło do niemieckiej niewoli.

ZOBACZ DALEJ

Krystyna SkarbekINTERIA.PL/materiały prasowe

Krystyna Skarbek pochodziła z żydowsko-katolickiej rodziny. Odziedziczyła ogromny majątek ziemski i do wybuchu wojny wiodła życie zamożnej polskiej arystokratki. Stanowcza, inteligentna i odważna, nie mogła biernie się przyglądać temu, jak jej ukochany kraj ulega okupantom. Ponieważ we wrześniu 1939 roku spędzała miesiąc miodowy w Afryce, podjęła walkę z okupantem w jedyny możliwy sposób - jako brytyjski szpieg. W ramach tego wykonywała niebezpieczne misje między Budapesztem i Polską, a także - co było chyba najbardziej ryzykowne - współpracowała z ruchem oporu w południowej Francji. Wielokrotnie aresztowana, więziona i przesłuchiwana, dzięki swej inteligencji uratowała nie tylko siebie, ale i kolegów z konspiracji.

Jej życie obfitowało w ekscytujące przygody, a ryzyko, zagrożenie i seks były jego nieodłącznym elementem. Zyskała sławę jako błyskotliwa, zuchwała i cenna agentka brytyjskiego Wydziału Operacji Specjalnych, choć spotkały ją również oskarżenia o zdradę. Jej życie prywatne było bolesne, tragiczne, burzliwe emocjonalnie, wielu uważa też, że to ono stało się inspiracją dla historii o Jamesie Bondzie. W filmie przekonamy się, że prawdziwe losy Skarbek niejednokrotnie okazywały się jeszcze bardziej fascynujące i dramatyczne niż literacka fikcja.

ZOBACZ DALEJ

Aresztowania polskich ŻydówINTERIA.PL/materiały prasowe

Żegota była tajną organizacją niosącą pomoc Żydom w gettach na terenie Polski. Jej członkowie na przekór nieludzkim represjom hitlerowców angażowali się w skrajnie ryzykowną akcję humanitarną, która pozwoliła uratować tysiące ludzi. Opowieść o tym, jak Polacy pomagali Żydom, jest tym bardziej niezwykła, że w okupowanej Polsce za tego rodzaju działalność groziła natychmiastowa egzekucja winowajcy i całej jego rodziny. Żegota, kierowana przez ludzi pełnych pasji, o złożonych, nierzadko kontrowersyjnych osobowościach, wzywała rodaków do przeciwstawienia się nazistowskiemu systemowi i pomagania Żydom.

Ratowanie mężczyzn, kobiet i dzieci z getta, a potem ukrywanie ich w bezpiecznych domach było trudne, a z upływem czasu, w miarę jak hitlerowcy realizowali kolejne etapy "ostatecznego rozwiązania", stawało się coraz trudniejsze i jeszcze bardziej niebezpieczne. Czołowe postacie, takie jak Irena Sendler, mimo brutalnych przesłuchań nie zdradziły tajemnic organizacji. Po pokonaniu hitlerowców przez Rosjan pojawiło się nowe zagrożenie - komuniści prześladujący byłych bojowników o wolność. Bohaterów, którzy ratowali Żydów, uznano za wrogów państwa, a ich czyny przemilczano. Dopiero teraz można opowiedzieć te historie ludzkiej dobroci w obliczu największego koszmaru XX wieku, przedstawiając zarazem tych, którzy pomagali ukrywać Żydów, jak i tych, którzy przeżyli dzięki staraniom m.in. Żegoty.

ZOBACZ DALEJ

Szkolenie CichociemnychINTERIA.PL/materiały prasowe

W wyniku kampanii wrześniowej wojsko polskie zostało zniszczone, ale wielu świetnie wyszkolonych żołnierzy uniknęło niewoli i śmierci. Przedostali się najpierw do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie podlegali polskiemu rządowi na uchodźstwie. Tam niektórzy z nich weszli w skład nowej formacji zwanej "cichociemnymi". Pod czujnym okiem instruktorów z brytyjskiego Wydziału Operacji Specjalnych szkolili się m.in. w skokach spadochronowych, by wrócić do okupowanej ojczyzny i realizować tam supertajne misje - walkę bezpośrednią, szpiegostwo, sabotaż.

Mieli też za zadanie organizować i wspierać miejscowy ruch oporu. Przerzut do Polski oznaczał bilet w jedną stronę, jako że o przedostaniu się przez okupowaną Europę z powrotem do Wielkiej Brytanii nie było mowy. W tym odcinku żyjący jeszcze cichociemni opowiedzą o tym, jak walczyli w Powstaniu Warszawskim, prowadzili działalność szpiegowską i pomagali partyzantom. W powojennej Polsce komuniści podejrzewali ich o szpiegostwo na rzecz Zachodu, dlatego sami komandosi przez długie lata milczeli na temat swych bohaterskich czynów podczas wojny. Przemówili dopiero po upadku komunizmu.

ZOBACZ DALEJ

Brytyjski plakat propagandowyINTERIA.PL/materiały prasowe

Produkcja "Polscy bohaterowie wojenni" na HISTORY (premiera: niedziela, 9 lutego o 21:00) przenosi widzów w czasie do Polski lat II wojny światowej, kiedy to Polacy z najróżniejszych środowisk, od sławnych żołnierzy po gospodynie domowe, zmuszeni byli przeistoczyć się w bojowników o wolność, szpiegów i łamaczy szyfrów, toczących z wrogiem walkę na śmierć i życie. Lata przemilczeń, komunistycznej cenzury i propagandy sprawiły, że dopiero teraz szersza publiczność poznaje wiele takich niesamowitych historii nieprawdopodobnego heroizmu i poświęcenia. Serial zostanie pokazany na ponad 40 rynkach na świecie m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii, Niemczech czy Skandynawii.

Postacie ukazane w "Polskich bohaterach wojenny" wykazały się niezwykłą odwagą mimo grożącej im na każdym kroku śmierci. Witold Pilecki wykonał misję szpiegowską w Auschwitz, by odkryć straszną prawdę o tym hitlerowskim obozie koncentracyjnym. Genialni polscy kryptoanalitycy utorowali aliantom drogę do złamania kodu niemieckiej Enigmy. Krystyna Skarbek została jednym z najcenniejszych szpiegów brytyjskiego Wydziału Operacji Specjalnych. Podziemna organizacja "Żegota" wraz z tysiącami innych Polaków pomagała ratować i ukrywać Żydów z gett na terenie okupowanej Polski. Cichociemni, czyli polscy żołnierze sił specjalnych, prowadzili tajne operacje w kraju i wspomagali warszawskich powstańców w 1944 roku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas