Dinozaury żyły w wielogatunkowych stadach? Są pierwsze dowody
Dinozaury były bardzo zróżnicowane pod względem gatunkowym, ale czy różni ich przedstawiciele łączyli się w wielogatunkowe stada, jak to jest obecnie w przypadku zwierząt w Afryce? Paleontolodzy odkryli pierwsze ślady, które na to wskazują. Dowody przemawiające za stadnym życiem dinozaurów znaleziono w Kanadzie.

Paleontolodzy dokonali przełomowego odkrycia w Prowincjonalnym Parku Dinozaurów w kanadyjskiej prowincji Alberta, który jest obszarem chronionym. Status nadano w celu ochrony licznych skamieniałości na tym terenie, gdzie w przeszłości znajdowano nie tylko dinozaury, ale także inne zwierzęta zamieszkujące Ziemię przed wieloma milionami lat.
Dinozaury łączyły się w wielogatunkowe stada
Uczeni już od dawna podejrzewali, że wybrane gatunki dinozaurów mogły żyć w stadach wielogatunkowych, jak to jest w przypadku zwierząt zamieszkujących sawanny Afryki. Nie było jednak na to twardych dowodów. Do teraz, bo w Albercie natrafiono na bardzo ciekawe ślady gadów, które potwierdzają dotychczasowe przypuszczenia.
W Albercie znaleziono ślady różnych gatunków dinozaurów i są to pierwsze dowody na świecie, które potwierdzają, że te zwierzęta łączyły się w stada wielogatunkowe. Po co to robiły? Prawdopodobnie w celu wzajemnej ochrony przed drapieżnikami. Zdają się to potwierdzać dodatkowe ślady należące do dwóch Tyranozaurów, które mogły podążać za roślinożercami.
Od dawna podejrzewano, że ceratopsy żyły w stadach ze względu na istnienie pokładów kostnych, w których zachowały się szczątki wielu osobników tego samego gatunku. Jednak te pokłady kostne dają nam pewność jedynie co do tego, czy zwierzęta te umarły razem, czy też ich ciała gromadziły się po śmierci
"Zachowane ślady kilku ceratopsów, idących razem w grupie, stanowią rzadki dowód na to, że te zwierzęta żyły razem" - dodaje paleontolog Jack Lovegrove.
Prowincjonalny Park Dinozaurów w Albercie to skarb dla paleontologów
Prowincjonalny Park Dinozaurów to obszar położony w dolinie rzeki Red Deer, który znajduje się około 200 km od Calgary. Dla paleontologów jest to bardzo cenne miejsce. W 1979 r. wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na terenie odkryto co najmniej 44 gatunki dinozaurów z 10 różnych grup, które żyły na Ziemi przed milionami lat. Początkowo odkrywano tam skamieniałości, ale nie było widać śladów gadów. Z czasem natrafiono również na takie zasoby i teraz dostarczają nam one nowych informacji na temat życia wymarłych zwierząt.